Kronik pelvik ağrı

Kronik pelvik ağrı

Kronik Pelvik Ağrı:

 Kronik pelvik ağrı 6 aydan daha fazla devam eden kasık ağrısıdır. Kadınların % 10 da olup çeşitli tıbbi tedavi ve cerrahi işleme rağmen sosyal yaşamı ciddi boyutta etkileyen bir ağrıdır.

Jinekolojik nedenler:

   Endometriyozis ve endometrioma

   Adenomyozis

   Adezyonlar (karın içi yapışıklıklar)

   Pelvik konjesyon

   Rahim pozisyon bozuklukları

   Yumurtalık kistleri

   Rahim sarkması

   Zor doğum sonrası bağ yırtıklıkları

Jinekolojik olmayan nedenler:   

   İrritabl barsak sendromu

   Kronik apendisit

   İnflamatuar barsak hastalıkları

   Divertikülit

   Fistül

   Anormal mesane fonksiyonu

   Kronik üretrit

   Sistit

   Psikolojik problemler

   Sinir basısı

Tanı:

Altta yatan sebebi bulmak için dikkatli bir anemnez (tıbbi hikâye) ve muayene sonrası laparoskopiye kadar giden testlerle tanıya ulaşılabilir.

Tedavi:
Sadece ağrı kesiciler çözüm değildir. Kronik pelvik ağrı nedeni bulunmadan ağrı kesici kullanmak tanıyı güçleştirecektir. Sebebe göre tedavi en iyi seçenektir.

Bu makale 7 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Op. Dr. İrfan Tarhan

Op. Dr. İrfan Tarhan, 1968 yılında Mersin'in Gülnar ilçesinde doğdu. İlkokul eğitimini Konya Akşehir'de ortaokul eğitimini ise Anamur'da tamamlamasının ardından lise eğitimini 1981 ile 1985 yılları arasında Kuleli Askeri Lisesi'nde tamamladı. Dr. Tarhan, tıp eğitimini 1985 ile 1992 yılları arasında Hacettepe Üniversitesi İngilizce Tıp Fakültesi'nde tamamladı. İhtisasını ise Kadın Hastalıkları ve Doğum alanında 1992 ile 1996 yılları arasında Dr. Zekai Tahir Burak Kadın Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde sürdürdü, 1997 yılının Ocak ayında da uzman doktor unvanını aldı. Dr. Tarhan, 1997 ile 2000 yılları arasında Zübeyde Hanım Doğum Evi'nde çalışırken Erzurum Mareşal Fevzi Çakmak Hastanesi'nde de askerlik hizmetini tamamladı. Kendisi 2000 yılından itibaren Dr. Zekai Tahir Burak Kadın Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanes ...

Etiketler
Kronik pelvik ağrı neden olur
Op. Dr. İrfan Tarhan
Op. Dr. İrfan Tarhan
Ankara - Kadın Hastalıkları ve Doğum
Facebook Twitter Instagram Youtube