Kızlık Zarı Hakkında Bilinen Yanlışlar

1) Kızlık zarım vajina ( cinsel ilişkide bulunulan kanal şeklindek yapı) girişini bir perde gibi kapatır

Yanlış.Kızlık zarı bir perde gibi değildir.Kızlık zarı vajina ağzını tamamen kapatmış olsaydı adet kanamaları gerçekleşemezdi

2) Kızlık zarım bir perde gibi kapalı ve delikleri var kan oradan sızıyor.

Yanlış.Kızlık zarı perde gibi kapalı değildir. Delikleri de yoktur.Kızlık zarı vajina girişini çepeçevre saran lastik bir halka gibidir.Esnek bir yüzük gibi.

3)Kızlık zarım vajinanın derinliklerinde bir tıkaç gibi

Yanlış.Kızlık zarı bir tıkaç gibi ve derinde değildir,aksine vajinada dışta 1 cm kadar içiride, bir jinekoloğun iç dudakları aralayıp rahatça görebileceği bir yerdedir.

4) Kızlık zarım yırtılacak ve çok kan akacak

Yanlış.Kızlık zarı aslında yırtılmaz kenarlara doğru lastik gibi esner, esneyip gerilirse bir bölgeden hafifçe açılır ve az miktarda kanama gelir.

5) Kızlık zarımı penis itecek, balon gibi gerecek ve sonunda patlayacak ve ben ses duyacağım

Yanlış.Kızlık zarı patlamaz çünkü zaten kızlık zarı halka gibidir ve ortası boştur.

6) Kızlık zarım kalın

Yanlış.Kızlık zarı ince ve esnek bir halkadır.

7) Farklı kızlık zarı tiplerinin olduğunu duydum ve kapalı ve kalın olan da varmış, doktorum da bana kızlık zarın kalın zor yırtılır dedi.

Farklı kızlık zarı tipleri vardır.Bunlar çok nadirdir. % 1-2 civarında kızlık zarı delikli ya da bölmeli olabilir.Ancak; %99 kızlık zarı annuler yani halka şeklindedir.

8) Kızlık zarım ilk gecede çok acıyacak.

Yanlış.Kadının kendisini tümüyle hazır hissettiği durumlarda “ön sevişmeyle” bölgede yeterli ıslaklık sağlandığında,kendini rahat bıraktığında, erkeğin de yumuşak davranması ve zorlayıcı hareketlerden kaçınması durumunda kadın kızlık zarının yırtılması esnasında ağrı hissetmez, ya da çok az bir ağrı hisseder.


Ankara Kadın Doğum uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!