Kızlık zarı, halk arasında bekaret zarı olarak da adlandırılır, genç kızlarda cinsel organın girişini engelleyen 2-3 cm kadar içeride, 2-3 mm inceliğinde zarımsı bir dokudur. Farklı çeşitli şekiller alabilen bu zar genellikle vajina girişinde hilal şeklinde ve ince kılcal damarlarla çevrilidir. Kızlık zarı, isminden de anlaşıldığı gibi zar şeklinde düşünülse de aslında bir zar değildir. Hamileliğin 7 ve 12 ‘inci haftaları arasında embriyoda dış cinsiyetin gelişmesi gözlenir. Bu sırada embriyodaki genital duvarlar birleşip yapışarak erkeklerde testis torbasını oluştururken dişilerde bu duvarlar ayrılarak küçük (labia minora) ve büyük (labia majora) dış dudakları oluştururlar. Ancak ayrılma sonucunda ortada kalan ince dokuya kızlık zarı adı verilir. Anatomik olarak bilinen hiçbir fonksiyonu yoktur. Kızlık zarı neden vardır sorusunun cevabı tıp biliminde bazı profesörler tarafından koruyucu olarak belirtilir fakat bunu daha çok ilk olma, ilk sahip göstergesi olarak tanınmaktadır.

Bu doku ilk cinsel ilişki sırasında anatomik yapıya göre esneyip genişler veya laserasyona uğrar ve kanar. Bu sebepten pek çok toplumda kızlık zarının kanaması ile bekaret arasında bağ kurulur. Kızlık zarının hasara uğramış olması kadında bekaret bozulması sebebi olarak görülür. Ancak kadınlarda ve ergenlik sonrası kızlarda kızlık zarını inceleyerek bekarete veya daha önce cinsel ilişki yaşamadığına dair bir sonuca varmak mümkün değildir, her 1000 kadından 1'i kızlık zarı olmadan da doğabilmektedir. Kızlık zarının yapısı ve şekli embriyo döneminde belirlenir. Yapılan araştırmalara göre genç kızların %50'lik bir kısmında ilk cinsel ilişki sırasında kanama olmamaktadır. Kızlık zarı, günümüzde sadece ülkemizde değil ;çoğu dünya ülkelerinde de genç kızların korkulu rüyası ve kadınların üzerinde hassasiyetle durduğu konulardan biridir.

Kızlık Zarı Yırtılma Nedenleri

Kızlık zarının ilk ilişki dışında yırtılmasının birçok sebebi olabilir hatta doğuştan kızlık zarı olmadığı da görülebilir fakat yüzde olarak hiçbir istatistik veri bilinmemektedir ve nadir rastlanan bir durumdur. Kızlık zarının bozulmasına çocukluk dönemindeki bilinçsiz hareketler, özellikle jimnastik hareketi yapan bacağını yere sıfır olarak açabilen kızlardaki risk yüksektir. Bazen de ata veya bisiklete binmek gibi sebepler yüzünden kızlık zarının yırtıldığına sıkça rastlanmıştır.

Kızlık Zarı Şekilleri - Türleri

Kızlık zarı şekilleri arasında aşağıdaki türler gibi farklılıklar vardır ve kızlık zarının şekli her genç kızda değişkendir.

Bütün genç kızlarda kızlık zarının şekli değişik ve ortasındaki delik de değişik boyut ve yapıdadır. İlk cinsel ilişki ile kanama olup olmayacağı bu ortadaki deliğin boyutuna ve bu yapının esneyip esnememesine göre değişir. En sık karşılaşılan kızlık zarı türlerini aşağıda bulabilirsiniz:

Annüler Kızlık Zarı (Annuler hymen)

Annüler Kızlık Zarı (Annuler hymenGenç kızlarda en çok görülen türlerden biri olan annüler kızlık zarıdır. Genç kızların % 82,5’inde bu türle karşılaşılmaktadır. Annüler kızlık zarı halka şeklinde yuvarlak olup vagina girişinde yuvarlak şekildedir. Normal kızlık zarı türüdür. Bazen bulunan yuvarlak yapısı geniş olması durumunda yırtılırken kanlanma oranı fazla olmaz veya esnek olduğunda kanama olmaması normaldir Böyle durumlarda kanamalıydı, niye kanamadı, acaba bakire değil miyim?, bekaret yok mu? Endişesi duyulmaktadır. (fakat yırtılan kızlık zarında kanamanın olması istatiksel olaran %50 kanar veya kanamaz şeklindedir.)

İmperfore Kızlık Zarı (Imperfore hymen)

İmperfore Kızlık Zarı (Imperfore hymen)Kızlık zarının tamamen kapalı olduğu ; nadir olarak görülen kızlık zarı çeşididir. Kapalı olan kızlık zarı ilerleyen yaşlarda önemli tıbbi sorunlar doğurabilmektedir. Reglinin (adetin) olması ile kan dışarı çıkamayacağı için iç vajinal bölgelerde her ay regli (adet) kanı birikir. Bu durum şiddetli ağrılara sebep olur. 15 yaşına gelmiş genç kızların, kızlık zarı kontrolü yapılmalıdır. Eğer imperfore kızlık zarı durumunda ise küçük bir ameliyat ile kızlık zarı alınması gerekir bu işlem sonunda durumu anlatan rapor "bekaret raporu" verilir. Uyuşturularak yapılan operasyonda ise acı duyulmaz.

Septalı Kızlık Zarı (Septal hymen);

Septalı Kızlık Zarı (Septal hymen)Septalı kızlık zarı da çok karşılaşılan bir durum değildir, kızlık zarının ortasında bir köprü görüntüsü görünümdedir. İlk ilişkide aşırı ağrı ve kanama ile doktora başvurmalar gözlenmiştir bu gibi durumlarda da istenilirse ufak bir ameliyat ile ağrısız bir şekilde kızlık zarı aldırılabilir.

Kribriform Kızlık Zarı (Kribform hymen)

Kribriform Kızlık Zarı (Kribform hymen)En nadir gözlenen tür Kribriform kızlık zarı türüdür. Bir süzgeç veya dantel görüntüsündedir, bu gibi durumlarda ise ilk ilişki sırasında kızlık zarı genellikle zor yırtılır veya yırtılmaz sonuç olarak ta cerrahi müdahale gerektirir.

Ksentrik Kızlık Zarı (Ksentrik hymen)

Ksentrik Kızlık Zarı (Ksentrik hymen)Yarım daire şeklinde görünen kızlık zarı türüdür, bir tarafı kalın ve geniştir. İlk ilişkide yırtılma zor olabilir hekimlere ilişkiye girememe şikayeti ile baş vurulur. Bu gibi durumlarda da kızlık zarı yırtılması zor gerçekleştiğinden doktor müdahalesine ihtiyaç duyulmaktadır.

Yırtılmış Kızlık Zarı (Corrupt hymen)

Yırtılmış  Kızlık Zarı (Corrupt hymen)Yırtılan kızlık zarı sadece hekim muayenesinde değerlendirilebilir örnek teşkil etmesi için, resimde beyaz ok işaretleriyle yırtık alanlar gösterilmiştir. Normal bir kişi bu durumu gözleyemez, hekimler ise 7 gün içerisinde bozulmuş olan kızlık zarının ortalama kaç gün içinde yırtıldığı bilgisini tahmini olarak belirleyebilir.

Esnek Kızlık Zarı (Flexible hymen)

Esnek Kızlık Zarı (Flexible hymenİlk ilişki veya sonraki ilişkilerde yırtılmayan ve esnek olan kızlık zarı türüdür, bu kızlık zarı türünde ortadaki açık olan alan normalden daha geniş ve esnek yapıya sahiptir. İlk ilişki sırasında zarar görmeyip cinsel organın girmesi ile kanama olmayan bir durumdur. Fakat bekaret endişesi duyan kişi doktor muayenesi ile bu duruma açıklık verebilir. Nasıl ki iklim ve yerleşimlere göre insanların fiziksel özellikleri farklı ise (örnek: lazların burun tipi gibi) kişiden kişiye de bu kızlık zarı türleri gelişmektedir esnek kızlık zarı oranı da küçümsenmeyecek bir oran olup yüzde olarak bilinmemektedir.


İzmir Kadın Doğum uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!