Kadınlarda rutin jinekolojik kontrol ve pap smear testi

Kadınlarda rutin jinekolojik kontrol ve pap smear testi

Pap Test (Pap Smear) Nedir?

Rahim ağzındaki değişiklikleri göstermeye yarayan bir testtir. Rahimin vajinaya açılan alt kısmına rahim ağzı (serviks) denir. Pap test ile burada bir enfeksiyon, anormal hücreler ya da kanser hücreleri olup olmadığı saptanabilir.

Pap Test neden gereklidir?

Pap Test hayat kurtarıcıdır. Rahim ağzı kanserinin erken belirtilerini yakalayabilir. Eğer erken yakalanabilirse, rahim ağzı kanserinin tedavi edilebilme şansı çok yüksektir. Hatta henüz kansere dönüşmeden anormal hücreler yakalanabilir. Düzenli pap test yaptırmak, rahim ağzı kanserinin önlenmesindeki en önemli tarama yöntemdir.

Pap Test bütün kadınlara gerekli midir?

Bütün kadınların rutin sağlık taramasının bir parçası olarak yıllık pelvik muayeneyle beraber pap test yaptırması gereklidir.

Eğer:
• 21 yaş ve üzeriyseniz.
• 21 yaş altında ancak 3 yıl veya daha uzun süredir cinsel olarak aktifseniz.
Pap Test yaptırmalısınız.

Ne kadar sıklıkla yapılmalıdır?

Yaşınız ve sağlık durumunuza göre en doğrusu doktorunuzun karar vermesidir.

Genel Olarak:
• 30 yaşın altında her yıl.
• 30 yaş ve üzerinde 3 yıl üst üste normal sonuç geldiyse doktorunuzla 2-3 yılda bir yaptırmayı görüşebilirsiniz.
• 65-70 yaş arasında, geçmişte en az 3 defa normal sonuç geldiyse, doktorunuzla pap test yaptırmama konusunu görüşebilirsiniz.

Ancak aşağıdaki durumlardan biri mevcutsa kaç yaşında olursanız olun her yıl pap test yapılmalıdır:
• Bağışıklık sisteminiz herhangi bir nedenle baskılandıysa
• Anneniz, hamileliği sırasında DES (dietilstilbesterol) isimli bir ilaç kullandıysa
• HIV virüsü taşıyorsanız.

Rahim Ağzı Kanseri Riskimi Nasıl Azaltabilirim?

Pap test yaptırmak dışında rahim ağzı kanserinden korunmanın en iyi yolu HPV virüsünden uzak durmaktır. Bu virüs rahim ağzı kanserinin en önemli sebebidir. En sık görülen cinsel yolla bulaşan hastalıklardan birisidir.

Aşağıdaki hastalar rahim ağzı kanseri için yüksek risk taşırlar:
• 18 yaşından önce cinsel olarak aktif olmak.
• Birden çok cinsel partneri olmak.
• Partnerinin birden çok cinsel partneri olması .
• Cinsel yolla bulaşan hastalık taşımak.

HPV virüsü ile ilgili ne bilmeliyim?

Bu virüsün 100’den fazla farklı tipi vardır. Bunların yaklaşık 40 tanesi cinsel yolla bulaşır. Cinsel olarak aktif kişilerin yaklaşık % 75’i hayatının bir döneminde bu virüsle karşılaşır.

Bunların bir kısmı tedavi edilmediği takdirde rahim ağzı kanserine yol açabilir. Ancak bu virüsün bulaştığı kadınların büyük bir kısmında rahim ağzı kanseri gelişmez. Ayrıca bazı HPV tipleri genital siğile yol açar ve bu gruptakiler rahim ağzı kanseri yapmaz. HPV virüsü her zaman belirti vermeyebilir. Bu nedenle çoğu kişi enfeksiyonu taşıdığından habersizdir.

HPV virüsü taşıdığımı nasıl bilirim?

Çoğu kadın virüsü taşıdığını bilmez. Çoğunlukla vücutta gizli olarak kalır ve siğiller gibi belirti vermez. Eğer kendilliğinden vücuttan atılamazsa, rahim ağzındaki hücrelerde değişikliğe yol açabilir. Pap test düzenli yapılırsa bu değişiklikleri saptayabilir.

Pap Test için Nasıl Hazırlanmalıyım?

Testten iki gün önce aşağıdakileri yapmaktan kaçının:
• Tampon kullanmak
• Vajinal krem, fitil vb ilaçlar kullanmak
• Vajinal sprey veya pudralar kullanmak
• Cinsel ilişkide bulunmak

Adet Döneminde Pap Test Yapılabilir mi?

Uygun olanı adetli değilken bu testin yapılmasıdır. En uygun zaman, periyodun 10-20. günleri arasıdır.

Pap Test Nasıl yapılır?

Pelvik muayene sırasında alınabilen son derece basit ve hızlı bir testtir. Özel bir fırça yardımıyla rahim ağzından bir sürüntü alınır. Örneğin boğaz kültürü alınır gibi. Bu sırada hasta herhangi bir ağrı hissetmez.

Anormal Pap Test Sonucu ne anlama gelir?

Pap test sonucunun anormal olduğunu duymak korkutucudur. Ancak anormal sonuç gelmesi kanser olduğunuz anlamına gelmez. Çoğunlukla sebep küçük bir problemdir. Bazı anormal hücreler kansere dönüşür. Ancak çoğunlukla, anormal hücreler kendiliğinden kaybolur. Bu anormal hücrelerin tedavi edilmesiyle rahim ağzı kanserlerinin neredeyse tamamı önlenebilir. 

Bu makale 15 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Op. Dr. Burcu Saygan Karamürsel

Op. Dr. Burcu SAYGAN KARAMÜRSEL, lisans öncesi öğrenimlerinin ardından Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde başladığı tıp eğitimini 1997 yılında tamamlayarak tıp doktoru unvanı almıştır. Ardından Intern olarak Harvard Medical School Massachusetts Eye and Ear Infirmary'de bulunmuş, aynı yıl içerisinde ABD’den ECFMG (Educational Commission for Foreign Medical Graduates) sertifikasını almıştır. 2001 yılında ise ABD’de USMLE Step 3 (United States Medical Licencing Examination) sınavını geçmiştir. 1997-2002 yılları arasında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde ihtisasını yapmış ve "Intrauterin büyüme geriliğinde fetal Doppler ultrasonografi" alanında hazırladığı tezi ile Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olmuştur. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Perinatoloji (Yüksek Riskli Gebelikler) Böl ...

Etiketler
Pap smear
Op. Dr. Burcu Saygan Karamürsel
Op. Dr. Burcu Saygan Karamürsel
Ankara - Kadın Hastalıkları ve Doğum
Facebook Twitter Instagram Youtube