Vajinismus tedavisini kim yapmalıdır?

Vajinismus tedavisini kim yapmalıdır?

Vajinismus bazen bir cinsel işlev bozukluğu, bir sorun olmaktan çok fazla şey ifade edebilir. Psikolojik birçok sorunun eşlik ettiği karmaşık bir ruhsal rahatsızlık olabilir.

Bu nedenle vajinismusun birçok sebebi ve vajinismuslu kadının ihtiyacına göre değişen tedavi seçenekleri vardır. Multidisipliner olarak çalışılan yataklı bir cinsel işlev bozuklukları kliniği söz konusu değilse, girişimsel müdahalede bulunma hakkı ülkemizde sadece jinekologlara aittir.

Bu nedenle parmak ve dilatatör uygulamaları gibi girişimsel müdahaleleri içeren bir vajinismus tedavisini, cinsel işlev bozuklukları konusunda tecrübeli, psikoloji konusunda da eğitimli ve bilgili olan bir jinekolog uygulayabilir.

Hem jinekolog hem de cinsel terapist yetisine sahip olan hekimler tercih edilmelidir. Çünkü cinsel terapi konusunda deneyimi olmayan jinekologlar yanlış yönlendirmelere neden olabilir.  Jinekolog hekimin cinsel terapi konusunda çok sayıda hasta görmüş ve tedavisine katılmış olması deneyim kazanma açısından önemlidir.

Vajinismus tedavisinde doktor seçimi nasıl olmalıdır?

Vajinismus tedavisi esnasında çalışılan bölgenin anatomisine hakim vajinismus konusunda deneyimli bir kadın doğum uzmanı ile çalışmak hastalar için her zaman bir avantajdır.

Bazen, sağlıklı anne-baba ilişkisinin kurulamadığı, taciz veya tecavüz gibi travmatik yaşantıların olduğu bir çocukluğa ve ergenliğe bağlı gelişen vajinismus olgularının tedavisi çok zor olabileceğinden tedaviyi uygulayacak olan kadın doğum uzmanının cinsel terapi yapma becerisinin yanı sıra iyi bir psikiyatri bilgisine sahip olması ve gereklidir. Vajinismusa eşlik eden ağır psikolojik sorunlar varlığında gerekli olduğu düşünülüyorsa psikyatri uzmanlarından destek almalıdır.

Deneyim ve tecrübelerime dayanarak, vajinismus tedavisinde sadece psikoloji alanında uzman kişilerin yaptığı tedavilerin yetersiz ve eksik kaldığını düşünüyorum. Tedavi aylarca sürmekte ve tedavinin can alıcı noktaları atlanmaktadır.

Vajinismus tedavisini eğer bir psikolog yapacak ise mutlaka kadın doğum uzmanı ile beraber çalışmalı ve destek almalıdır.

Vajinismus tedavisi ve cinsel terapist

Cinsel işlev bozukluklarından dolayı; bozulan ruhsal dengeyi sağlamak, yeniden cinsel eğitim vermek, düşünce ve duygu alışverişi kurmak, çiftlerin veya bireylerin kendilerini tanımalarını sağlamak, cinsel çatışmaları çözümlemek, bu çatışmalardan doğan kaygı ve gerginlikleri azaltmak, çiftler arasındaki ilişkileri iyileştirip olgunlaştırmak, için kullanılan tüm teknik ve yöntemlere “cinsel terapi” diyoruz.

Jinekolog ve cinsel terapistler olarak, (vajinusmus) vajinismus sorunu olan kadını, herhangi bir cerrahi müdahale içermeyen cinsel terapiye almayı, vajinismusu çiftin ortak sorunu olarak görmeyi ve çiftin birlikte terapi süreçlerine katılmalarını tercih ederiz.

Vajinismus konusunda spesifik olarak çalışan kadın doğum uzmanları, vajinismus sorunu olan bir kadını, gerektiğinde eşi olmadan, girişimsel müdahaleler, parmak egzersizleri ve vajinal dilatörler içeren bir tedaviye alabilir. Gerekli olduğunu düşündüğümüz hastalarda çok nadiren de olsa kızlık zarına cerrahi müdahele yapmayı önerebiliriz.

Ancak bu vakalar dikkatli seçilmeli gereksiz müdahelelerden kaçınılmalıdır. Ankarada vajinismus tedavisi.

Bu makale 6 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Op. Dr. Yasemin Yıldız Kadın Hastalıkları ve Doğum

Yazar toplam 37 makale yazdı.

Etiketler
Psikolojik
Op. Dr. Yasemin Yıldız
Op. Dr. Yasemin Yıldız
Ankara - Kadın Hastalıkları ve Doğum
x
Facebook Twitter Instagram Youtube