Kısırlık ve tüp bebek hakkında bilinmesi gerekenler

Kısırlık ve tüp bebek hakkında bilinmesi gerekenler

Kısırlık (İnfertil)
Haftada ortalama 2 kez düzenli cinsel birliktelik olmasına rağmen 1 yıl boyunca çocuk sahibi olamayanlara infertil denir. Her 10 çiftten biri bu sorunla karşı karşıyadır. Sperm tahlilinin uygun olmaması da  infertil olarak değerlendirilir.

Tüp Bebek
Tüp Bebek (IVF  in vitro fertilizasyon) klasik yöntemlerle gebe kalamayan kadınlarda uygulanan bir tedavi şekli olup erkekten sperm ve kadından yumurta alınıp labaratuar koşullarında birleştirilmesi sonucunda oluşan embryoların rahime yerleştirilmesidir.Labaratuar koşullarında oluşturulan döllenme ya kendiliğinden (in vitro fertilizasyon) yada  tek yumurta içine tek sperm (mikroenjeksiyon) yerleştirilerek sağlanır.

Tüp bebek tedavisi ne zaman başlar?
Tetkik ve muayene sonucunda tüp bebek planlanan çiftlerin tedavisi adetin 2.-3. günü başlar.

Kimlere Tüp Bebek Yapılır ?

Tubal faktör;  herhangi bir sebeple tüplerinde kalıcı hasar oluşan kadın

Erkek faktörü; sperm sayısında, hareketliliğinde yada yapısında problem olan erkekler

Servikal faktör;  rahim ağzına bağlı problemler

Hormonal faktör açıklanamayan; hem kadın hem de erkekte herhangi bir sorun tespit edilememesine rağmen gebelik elde edilemeyen çiftler

Mikroenjeksiyon:
Tek bir spermin tamamen steril şartlarda mikroskop altında özel bir manipülatör yardımıyla tek bir yumurta içine enjekte edilmesi işlemidir.

Mikroenjeksiyon yapılma sebepleri

   Sperm sayısı çok düşük olanlar

   Normal şekilli sperm oranı %4den az olanlar

   Daha önceki IVF denemelerinde döllenme sağlanamamış olanlar

   Hiç spermi olmayıp spermi testis biyopsisi ile alınanlar (bu durumda işleme TESA denir)

Ovülasyon indüksiyonu (yumurtalıkların uyarılması); Normal olarak sağlıklı bir kadın her ay sadece bir yumurta üretir. Amacımız kaliteli embriyoya aday çok fazla yumurta elde edip birden fazla embriyo transfer ederek gebelik şansımızı arttırmaktır. 

Ovülasyon indüksiyonu için farklı protokoller vardır. En sık kullanılanı doğum kontrol hapının 17.-20. günleri burundan sprey ya da koldan iğne yapıldıktan sonra ilk adet kanaması olunca tetkikler ve tedavi başlar. Ovülasyon indüksiyonu ilaçları kullanılırken hasta sıkı bir şekilde takip edilir. Kanda estradiol (E2), progesreron ve LH hormonlarına bakılır ve ultrason takibi yapılır. Yaklaşık 8–10 gün içinde foliküller 17 mm (en az 3 adet) yi bulunca takip biter. 
Sonrasında yumurtaların çatlaması için pregnyl veya profasi yapılır. 32–37 saat sonra yumurtalar toplanır. 2–5 gün içinde embriyo transferini takiben gerekli görülen hastalarda pregnyl veya profasi 20 güne kadar 3gün arayla devam edilebilir.

Embriyo transferi sonrasında; 
   1 saat yatak istirahat sonrası günlük aktiviteler yapılabilir
   2 gün cinsel ilişki ve vajinal duş yasak
   Gerekli durumlarda progesteron takviyesi yapılır.

Tüp bebeğin riskleri;
   Çoğul gebelik
   Dış gebelik
   Yumurtalıkların fazla uyarılmasına bağlı olarak OHSS gelişimi

Hangi hastalara tüp bebek yapılmaz?

   İleri yaş hastalara
   Menide ve testis biyopsisinde sperm bulunmayan erkeklere
   Herhangi bir nedenle rahmi olmayan kadınlara
   Hormon tetkik sonuçları uygun olmayan hastalara

Bu makale 18 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Op. Dr. İrfan Tarhan

Op. Dr. İrfan Tarhan, 1968 yılında Mersin'in Gülnar ilçesinde doğdu. İlkokul eğitimini Konya Akşehir'de ortaokul eğitimini ise Anamur'da tamamlamasının ardından lise eğitimini 1981 ile 1985 yılları arasında Kuleli Askeri Lisesi'nde tamamladı. Dr. Tarhan, tıp eğitimini 1985 ile 1992 yılları arasında Hacettepe Üniversitesi İngilizce Tıp Fakültesi'nde tamamladı. İhtisasını ise Kadın Hastalıkları ve Doğum alanında 1992 ile 1996 yılları arasında Dr. Zekai Tahir Burak Kadın Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde sürdürdü, 1997 yılının Ocak ayında da uzman doktor unvanını aldı. Dr. Tarhan, 1997 ile 2000 yılları arasında Zübeyde Hanım Doğum Evi'nde çalışırken Erzurum Mareşal Fevzi Çakmak Hastanesi'nde de askerlik hizmetini tamamladı. Kendisi 2000 yılından itibaren Dr. Zekai Tahir Burak Kadın Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanes ...

Etiketler
Hangi hastalara tüp bebek yapılmaz?
Op. Dr. İrfan Tarhan
Op. Dr. İrfan Tarhan
Ankara - Kadın Hastalıkları ve Doğum
Facebook Twitter Instagram Youtube