3 beyazdan uzak durmamız önerilir. Tuz, şeker, un. Şeker ve un kalorili hemde en okkalısından. Ama tuzun kalorisi yok. Yok ama kaloriden daha tehlikeli bir kısmı var oda ödem..

Kalorisi olmadığı için masum gözüksede Her gün fazladan BİR GRAM tuz yemek, obezite riskini %26 oranında arttırıyor. Tuzun şeker gibi kalorisi olmamasına rağmen vücutta şeker metabolizması yoluyla iştahı canlandırabileceği bulunmuştur.

Tuzlu yemeklerin tadı daha güzel ve bu sebeple yeme miktarını arttırıyor ve tuz tüketimi sonrası su içmek yerine ne yazıkki gazlı içecek veya şekerli içecek içmenize sebep verip kaloriyi gereksiz arttırabiliyorz

Tuzu kaçıran kişilerin ödemi eksik olmuyor ne yazıkki. Bazen suyu arttırmak bile yeterli gelmeyebilir bu sebeple sağlam bir kısıtlama gerekebilir.

Tüketim olarak günde 5 gram tuzu geçmemiz gerekiyor. Zaten yediğimiz peynir, zeytin, ekmek gibi temel besinlerde de yeterince tuz var bu sebeple bir de ana yemeklere fazla tuz atmak sınırı fazlasıyla aşıyor.

Tuz tüketiminin artmasıyla Hipertansiyon, inme, kalp krizi, kalp yetmezliği, mide kanseri, şişmanlık ve kemik erimesi riskide artıyor.

İşte bu yüzden kalorisi olmasa bile tuzu dikkatli tüketmeliyiz.


İstanbul Diyetisyen uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!