Katarakt'ı ertelemeyin !
Katarakt'ı ertelemeyin !

KATARAKT CERRAHİSİ FAKOEMÜLSİFİKASYON

Katarakt oluşmaya başladıktan sonra,onu önleyecek veya ilerlemesini önleyecek herhangi bir ilaç veya diyet yoktur.Tek tedavi ameliyattır.

Dışarıdan gelen ışık ve görüntülerin görme merkezine net olarak ulaşabilmesi için,önce gözün en saydam tabakası olan korneada,sonra da renkli iris tabakasının arkasındaki lens (göz merceği) tabakasında kırılması gerekir.

Normal şartlarda bu iki tabaka da saydamdır.

Katarakt genelde,ileri yaşlarda ortaya çıksa da;bebeklerde bile görülebilir.

Birçok tipi olmakla birlikte; genelde 3 ana grup altında incelenebilir.

-Yaşa bağlı Katarakt: 65/75 yaş arasındaki insanların % 50 sinde görülebilir.

-Doğumsal Kataraktlar : Bunlar metabolik hastalıklara ve çeşitli sendromlara bağlı olabilir.

-İkincil Kataraktlar:Bazı ilaçların uzun süre kullanımı(örn:Kortizon gibi)Travmalar,Metabolik Hastalıklar(Diabet vb) sonucu oluşanlardır.

KATARAKT NE ZAMAN AMELİYAT EDİLMELİ?

Görme yeteneğiniz günlük hayatınızı olumsuz etkiliyorsa; ameliyat için uygun zaman gelmiş demektir.Bu konuda kararı hasta verir.Şayet;aktif bir hayatınız varsa, veya örneğin araba kullanıyorsanız,doktorunuzun önereceği ameliyat tarihi sizin planladığınız tarihten daha önce olabilir.

Bunun dışında gözdeki iltihap gibi bir rahatsızlık katarakt oluşturmuş ise; ya da göz tansiyonu yükseliyorsa ameliyat geciktirilmemelidir.

Eskiden Kataraktın olgunlaşması beklenirdi. Şimdi ise erken dönemde ameliyat gerekebiliyor.Böylece ameliyat daha kolay olur ve iyileşme daha çabuk sağlanır.

Ameliyatın temel prensibi,saydamlığını kaybetmiş doğal merceğin çıkarılıp,yerine yapay göziçi merceğinin yerleştirilmesi ve hastanın hastanın tekrar net ve iyi görmesinin sağlanmasıdır.

Sağlıklı günler dileğiyle..

Op.Dr.Ahmet UMAY

Bristol University

Ophtalmology Section / UK

Kaynak:

Bristol University Ophtalmology Section

Bayrampaşa Göz Nurunu Koruma Vakfı Neşriyatı/2000. İstanbul


Kıbrıs Göz Doktoru uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!