Katarakt cerrahisi ve Çok odaklı (multifokal) göz İçi mercekleri

Katarakt cerrahisi ve Çok odaklı (multifokal) göz İçi mercekleri

Göz Hastalıkları Biliminde katarakt cerrahisi, günümüzde hasta memnuniyetinin ileri derecede göz önünde tutulduğu alanlardan biridir.  1949 Kasım ayında Ridley tarafından implante edilen ilk göz içi lensi ile birlikte hastalar kalın gözlük camlarından kurtulmuş ve katarakt cerrahisinde yeni bir ufuklar açılmıştır.

Kataraktlı lensin gözden çıkarılması sonucu yerleştirilen mercek ile uzak net görüş sağlansa bile akomodasyon mekanizması ortadan kaldırıldığından hastaların yakın gözlüğü kullanması her durumda şart olmaktadır. Katarakt olgularının çoğu yaşlı hasta grubundan olduğu için, daha önceden presbiyopi sebebiyle yakın gözlüğü kullanma alışkanlığına sahip olan hastalar, ameliyat sonrası dönemde yakın gözlüğü kullanma zorunluluğundan çok büyük sıkıntı duymamaktadır. Ancak, göz içi mercek teknolojisindeki gelişmeler ile birlikte bifokal ve multifokal mercek fikirlerinin ortaya çıkışı, sonunda bu tasarımların yaratılması ve hastalara uygulanması hastaların gözlüksüz yaşam arzularına cevap vermiştir

Çok odaklı göz içi lensi fikrinin temeli ve amacı,  katarakt cerrahisi sonrası hastalara gözlük yardımı olmadan, kaliteli uzak ve yakın görmeyi sağlayabilmektir. İdeal sonuç, hastanın gözlük ihtiyacının tamamen ortadan kaldırılmasıdır. Ancak bu mercekler her hasta için uygun olmayabilir; örneğin, gece araç kullanan kamyon şoförleri, bir gözüne önceden tek odaklı mercek implante edilmiş kişiler, 1.0 Diyoptriden fazla astigmatizması, belirgin kornea bozukluğu, retina bozukluğu, diabeti, yüksek  miyopisi veya hipermetropisi, göz tansiyonu  olan katarakt hastaları çok odaklı mercek  implantasyonu için uygun hastalar değildir.

Bu makale 7 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Prof. Dr. Üzeyir Günenç Göz Hastalıkları

Yazar toplam 4 makale yazdı.

Etiketler
Katarakt nedir
Prof. Dr. Üzeyir Günenç
Prof. Dr. Üzeyir Günenç
İzmir - Göz Hastalıkları
x
Facebook Twitter Instagram Youtube