Katarakt nedir ? tedavisi nasıldır?

Katarakt nedir ? tedavisi nasıldır?

Saygıdeğer Okurlarım; günümüzde belirli yaşın üstünde bir çok kişide rastladığımız,katarakt ; halk arasında (Göze perde inmesi) hastalığını, ele almak istiyorum bugün; “Bilginin, paylaşıldıkça , büyüyeceği inancımla”;..

KATARAKT NEDİR ? :

Katarakt; göz bebeğinin arkasında bulunan ve görmeyi sağlayan doğal göz merceğinin, saydamlığını kaybederek matlaşması sonucu oluşan bir hastalıkdır.Başka bir ifadeyle ; görüşün , buğulanmış camın arkasından bakıyormuşcasına bozulmasıdır.

Karatakt, yaşa bağlı bir göz hastalığı olmakla beraber;

a)Yeni doğan Bebeklerde;

b)Şeker Hastalarında ;

c)Göz gelen fiziksel darbeler sonrasında;

d)Uzun süreli kortizonlu ilaç kullananlar da görülebilen bir göz hastalığıdır.

KATARAKT‘ IN BELİRTİLERİ NELEDİR ?

a)Görmede yavaş yavaş azalma;

b)Işığa Hassasiyet,göz kamaşması;

c)Çift görme ;

d)Okuma zorluğu ;

e)Gece görüşünde bozulma;

f)Renklerde solgunlaşma veya sararma ;

g)Gözlük numaralarının sık değişmesi:

Katarakt; ilaçla veya gözlükle tedavi edilebilen bir rahatsızlık değilidir.İlerlemesini durdurabilecek etkili bir yöntem de ne yazık ki, henüz yoktur.Oluşmuş bir katarakt’ın tek tedavisi ameliyattır.Modern tekniklerin gelişimi ile günümüzde katarakt operasyonları iğnesiz,narkozsuz,ağrısız yapılarak hasta aynı gün  evine gönderilmektedir.

Katarakt ameliyatında dikkat edilmesi gereken önemli unsurlar vardır. Hekimin tecrübesi ve göz içine koyulan merceğin kalitesi,ameliyatın başarısını doğrudan etkiler.kalitesiz merceklerle yapılan bir maeliyat sonrasında gözde enfeksiyon ve farklı komplikasyonlar beraberinde gelişebilir.Bu durum kısa bir süre sonra hastanın ikinci kez katarakt olma riskini de beraberinde getirir.Bu da hasta için ayrı bir ameliyat riski ve maddi külfet anlamına gelir.

Günümüzde katarakt cerrahisine ilişkin, son metodlarla teknik uygulamalar yapılmaktadır.JCI (Joint Commission İnternational ) kalite belgesi sahibi olan, profesyonel sağlık tesislerinde,özellikle (FDA) (Amerikan Sağlık İdaresi) onaylı ALCON IQ veya muadili kalite lenslerle yapılan uygulama, ameliyatın sonucundaki görme kalitesini en bariz şekilde ortaya koymaktadır.

ALCON IQ Merceklerle;

a)Multifokal mercek seçeneği ile her mesafede net görüş;

b)Ömür boyu kaliteli ve berrak görüş;

c)Yüksek renk algılama ve kontrast hassasiyeti ile kaliteli gece görüşü;

d)UV Filtre ile retina koruması;

e)Göz dokularına zarar vermeden hızlı iyilişme sağlamak mümkün olduğu yapılan vaka uygulamalarında gözlemlenmiştir.

MULTİFOKAL LENS NEDİR ?

Multifokal lens; yakını ve uzağı bir arada gösterme özelliğine sahip ,dünyanın en kaliteli göz içi merceği olan FDA ( American Sağlık Dairesi) onaylı, Alcon Acrsof merceği çeşitidir.Multifokal mercekler ,hastayı ameliyat sonrası uzak gözlüğü ihtiyacından kurtaran ,uzağı ve yakını bir arada gözteren bir gözlük gibi düşünebilinir.

Multifokal göz içi lens yerleştirme tekniği,tamamen bir katarakt cerrahisi ile eşdeğer uygulamadır.Fakoemülsifikasyon yöntemiyle hastanın gözüne çok küçük bir kesiden girilir ve yapısı bozulmuş olan doğal mercek çıkartılır.Bunun yerine gözün iç yapısına uygun ve hastanın görmesini iyileştirecek yeni mercek yerleştirilerek operasyon dikiş konulmadan tamamlanır.

Özel bir zorunluluk olmadıkça damla anestezisi ile kısa bir süre içinde yapılan katarakt ameliyatı sonrasında hastanın hastanede kalmasına gerek duyulmaz.Ameliyat olan göz sadece bir gece kapalı kalır.Hasta ,ertesi gün doktor kontrolünden geçerek günlük hayatına geri döner.

Multifokal mercek, gözdeki kırma kusurlarının giderilmesi amacıyla , hastanın gözünde katarakt problemi oluşmadan da takılabilir.Bu merceğin uygulandığı hastaların tüm kırma kusurları,ameliyat sonrasında ortadan kalkar.

Saygılarımla..

Op.Dr.Ahmet UMAY

Kaynak : Brıstol Unıversıty Ophtalmology Science Literature/ 2013

Prof.Dr.Mr.William COHWEN – Brıstol  22 th.2014/ jan.

 

 

 

Bu makale 14 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Op. Dr. Ahmet Umay

He was born in Ankara 20.11.1969. He will be secondary school in Ankara,and completed his primary education and education at TED Found Ankara College.  He started medical school by studying English at Meditzinkski Universitet Plovdiv in Bulgaria. Creating a task as a GP for a while followed by England in the United Kingdom/England. He graduated from Queen Mary University of London as a Master of Science(Ophthalmology Specialty).(1996-2000) He graduated from the University of Bristol School of Medicine. Scientific,Surgical Literature.(2000-2001) living, graduation news for a short time,vitreoretinal field duties at Morfields International Eye's of Cilical Surgery Hospital. He has worked in many effective surgeries with good academics and surgeons of the west,such as Prof.Dr. AndrewDavid Dick & Prof. Dr. Rebecca Ford. The ...

Etiketler
Katarakt nedir
Op. Dr. Ahmet Umay
Op. Dr. Ahmet Umay
Kıbrıs - Göz Hastalıkları
Facebook Twitter Instagram Youtube