Karaciğer yağlanması ve önemi

Hepatosteatoz olarak da bilinen karaciğer yağlanması, karaciğerde hücre içi yağ artışı anlamına gelir ve karaciğer ağırlığının ≥%5'inin intrahepatik yağ olması durumunda tanımlanır.

Karaciğer yağlanması ve önemi

Hepatosteatoz olarak da bilinen karaciğer yağlanması, karaciğerde hücre içi yağ artışı anlamına gelir ve karaciğer ağırlığının ≥%5'inin intrahepatik yağ olması durumunda tanımlanır. Toplumda oldukça sık görülmekte olup tanısı ve takibi önem arz etmektedir.
Erken evre karaciğer yağlanması genellikle herhangi bir zarara neden olmaz, ancak  kötüleşirse siroz da dahil olmak üzere ciddi karaciğer hasarına yol açabilir.
Erken bir aşamada tespit edilir ve yönetilirse, ilerlemesini durdurmak ve karaciğerinizdeki yağ miktarını azaltmak mümkündür.
Ultrason görüntüleme, geniş kullanılabilirliği, düşük maliyeti, non-invaziv olması, iyonlaştırıcı radyasyona maruz kalınmaması, tekrarlanabilir olması ve hastalar tarafından iyi tolere edilmesi nedeniyle hepatik steatoz için birinci basamak tanı yöntemi olarak tercih edilir.

Uzm. Dr. Serhan Çallak

Bu makale 6 Aralık 2022 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Uzm. Dr. Serhan Çallak

Uzm. Dr. Serhan Çallak Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden 2004 yılında mezun oldu, Radyoloji ihtisasını İzmir Tepecik Eğitim Araştırma Hastanesi’nde tamamladı. Profesyonel meslek yaşantısına 2004 yılında başlarken, İzmir ve Kütahya illerinde görev yaptıktan sonra, 2013 yılında memleketi Aydın’a dönerek Özel Medinova Aydın Hastanesi’nde (eski ismiyle Medline Aydın Hastanesi) Radyoloji Uzmanı olarak çalışmaya başladı.  Radyoloji Uzmanlığına ek olarak, 2016 Şubat- 2018 Ocak tarihleri arasında Başhekim/Mesul Müdürlük görevlerini başarı ile yürüttü. Özel Medinova Hastanesinde yaklaşık 10 yıl Radyoloji Sorumlu Hekimi olarak görevine devam ettikten sonra Ekim 2022 itibariyle; hastalarına daha verimli ve kaliteli hizmet verme amacıyla muayenehanesinde hizmet vermeye başladı. Muayenehaneleri koşullarında en güncel ve donanımlı Ultrason-Doppl ...

Uzm. Dr. Serhan Çallak
Uzm. Dr. Serhan Çallak
Aydın - Radyoloji
Facebook Twitter Instagram Youtube