Ortalama yaşam süresinin artması ile birlikte yaşlanan nüfusta “kalp yetmezliği” daha sık görülmekte ve önemli bir sorun teşkil etmektedir.65 yaş üstü kişilerin %30 unda değişen derecelerde kalp yetmezliği görülmektedir. Kalp yetmezliği zaman içinde yavaş yavaş geliştiğinden çok insan bu duruma adapte olur, hasta olduğunun farkına varmaz !!!

Kalp yetmezliği başta koroner arter hastalığı vehipertansiyon gibi nedenlerle ortaya çıkmakta ve kalp dokusunun yeteri kadar kanlanamaması ve sonucunda kasılma gücünün azalması nedeniyle oluşmaktadır.

Kalp yetmezliğine neden olan faktörlerin dikkatli bir şekilde araştırılıp tespit edilmesi gerekir.

Kalp Yetmezliğinin Belirtileri :

Çabuk Yorulma

Nefes Darlığı

Çarpıntı

Ayak bileklerinde şişme

Kalp yetmezliğinin Tedavisi :

Kalp yetmezliği ve belirtileri başlangıç evrelerinde nedenlerine yönelik ilaç tedavisi ile kontrol altına alınabilmektedir. Daha ileri evrelerde kalbin kasılma gücünü artıran ve iş yükünü azaltan tedaviler gerekmektedir.

Kalp yetmezliğine yönelik özel diyet

Hipertansiyon tedavisine yönelik ilaç tedavisi

İdrar söktürücü ilaçlarla tedavi

Kalbin kasılma gücünü artıran ilaç tedavisi

EECP tedavisi

Kalp yetmezliği 65 yaş üstü kişilerde yaşam kalitesini önemli ölçüde bozan, ömür beklentisini azaltan ciddi bir durumdur. Ailesinde veya kendinde koroner kalp hastalığı, şeker hastalığı veya hipertansiyon olan kişilerin mutlaka bir check-up tan geçmeleri gerekmektedir.

Zamanında teşhis edilerek önlem alınan hastalık ileride oluşabilecek ağır durumların tedavisinden daha değerlidir.


Ankara Kalp Damar Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!