Boyutu, tipi ve yaygınlığına göre değişik yöntemlerle tedavi edilir. Varis tedavisinde ki amaç komplikasyonları önlemek, şikayetleri hafifletmek ve kötü görünümün düzeltilmesidir.

Aşırı şikayet, kan pıhtısı ve cilt bozukluğu söz konusuysa en uygun yöntem ile tedavi önerilecektir. Belirtileri çok az ve fazla rahatsızlık vermiyor ise, yaşam tarzınızda değişiklikler yapmanız önerilir.

Ağrı, sızlama ya da benzer şikayetler söz konusu değilse bile kötü görünümden dolayı varislerinin tıbbi olarak tedavi edilmesi istenilebilir.

Cerrahi yöntemlerle varis tedavisinde ki amaç sorunlu damarın tahrip edilmesidir. Kan başka damarlardan akışına devam eder. Damarların yok edilmesi ya da kapatılması herhangi bir soruna neden olmaz.

VARİS TEDAVİ YÖNTEMLERİ

1-Ameliyatsız tedavi yöntemleri

Herhangi bir kesi, dikiş, istirahat, narkoz ya da iş ve güç kaybı yaşanmaz. Tedavinin ardından kişi günlük hayatına kolayca devam eder. Bu yöntemler;

Skleroterapi

Damar içine ince uçlu bir iğne aracılığıyla madde enjekte edilerek varisli damarların işlevsiz hale ğetirip yok edilmesirdir. Bu madde damarın tahrip olmasını sağlar ve dolayısıyla varisler yok olur.

Mikro Skleroterapi

Kılcal çok küçük varis tipleri için tercih edilen bir tekniktir. Az miktarda ki madde, çok ince uçlu bir iğne kullanılarak damara enjekte edilir. Küçük kılcal damarlar bu şekilde zedelenir ve sorun ortadan kalkar.

Köpük

Orta ve büyük varislerin tedavisinde oldukça etkili olup, yaygın olarak kullanılan bir yöntemdir. Skleroterapi ve mikro skleroterapi yöntemlerinde saf halde enjekte edilen madde bu yöntemde hava ile reaksiyona sokularak yapılan işlemdir.

Lazer

Lazerin ışık enerjisinden elde edilen ısı enerjisi ile varisleri tahrip etmeye dayanır. Lazer ışığı ile kılcal varisler kolay bir şekilde yok edilir.

Radyo Frekans

Lazer ile aynı yöntem denilebilir. Isı enerjisiyle sorun çıkaran damarlar yok edilerek varisler ortadan kaldırılır.

2-Varisin Cerrahi Tedavisi

* Mikrocerrahi Yöntemi

* Venöz Stripping (Klasik Varis Operasyonu)

* Invaginasyon

* Divizyon

* Ligasyon

* Variköz Pake Exizyonu (Mikroflebektomi-Ambulatuar Flebektomi)

* Perforan Ven Tedavisi ( Ligasyon-Mikroflebektomi-Foam)

* Kapak Tamir Operasyonlari-Veno Cuff (Kelepçe Yöntemi)


Bursa Kalp Damar Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!