Kalp yetersizliği belirtileri nelerdir?

Kalp yetersizliği belirtileri nelerdir?

Nefes darlığı: Kalp yetersizliğinin ilk dönemlerinde sadece yokuş ve merdiven çıkma gibi efor gerektiren durumlarda görülen nefes darlığı, ilerleyen evrelerde günlük aktivitelerde bile kendini gösterir.

Ödem: Kalbin yeterince kan pompalayamaması ve bunun sonucunda vücutta aktifleşen hormonal değişiklikler sıvı tutulması ve ödeme neden olur. Önce ayak ve ayak bileklerinde belirginleşen bu ödem şiddetlendikçe karın bölgesine kadar çıkabilir. Tüm vücutta olduğu gibi akciğerde de sıvı birikimi olabilir. Bu da var olan nefes darlığını şiddetlendirir.

Sırtüstü yatmakla nefes darlığı olması: Ortopne denilen bu durum kalp yetersizliği için oldukça önemli bir bulgudur. Kişi sırtüstü yatmaya çalışınca ciddi nefes darlığı çeker. Bundan dolayı genellikle yüksek yastıklarla veya dik pozisyonda uyumaya çalışır.

Gece uykudan uyandıran nefes darlığı: Bu durumda kişi uyurken ciddi bir nefes darlığı hissederek uyanır. Bir süre ayakta durunca şikayetleri geriler.

Sırtüstü yatmakla tetiklenen öksürük: Kişi gece sırtüstü yattığında başlayan kuru öksürük olur. Şikayetler şiddetlenirse pembemsi bir balgam görülebilir.

Efor kapasitesinde azalma: Bazen kişiler tarafından ilk farkedilen belirtidir. Kişinin daha önce rahat yapabildiği aktiviteyi yapamaması bunun en tipik örneğidir.

Diğer kalp yetmezliği belirtileri;

• Karın boşluğunda sıvı birikmesine bağlı karın şişliği
• İştahsızlık ve bulantı
• Konsantrasyon güçlüğü
• Hızlı ve düzensiz kalp atışları
• Gece idrara çıkma
• Halsizlik ve yorgunluk.

Bu makale 9 Ağustos 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

Uzm.Dr. Mehmet Fethi Alışır,1981 yılında Elazığ’da doğmuştur. Lisans öncesi öğrenimlerinin ardından 1999 yılında Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde başladığı tıp eğitimini 2005 yılında tamamlayarak tıp doktoru unvanı almıştır. İhtisasını ise, Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde yaparak 2012 yılında Kardiyoloji Uzmanı olmuştur. 

Uzmanlık eğitimi sonrasında, 2012-2014 yılları arası Bingöl Devlet Hastanesi'nde, 2014-2017 yılları arası Özel Bursa Anadolu Hastanesi'nde görev yapmış olup, mesleki çalışmalarına 2017 yılından beri Özel Ceylan İnternational Hospital'de devam etmektedir.

Etiketler
Kalp hastalığı
Uzm. Dr. Mehmet Fethi Alişir
Uzm. Dr. Mehmet Fethi Alişir
Bursa - Kardiyoloji
Facebook Twitter Instagram Youtube