El Üstünden kalp anjiyosu

El Üstünden kalp anjiyosu

Koroner Anjiyografi; kalbin damarlarının görüntülenmesi ve kalp damar hastalığı tanısında altın standart dediğimiz kesin tanı tanı yöntemi olarak uzun yıllardır kullanılmaktadır. Tanı testi olması yanında darlık bulunan damarlara müdahale şansı da olması sebebiyle ayrıca tedavi yöntemidir. Önceleri kasık bölgesinden atardamara girilerek yapılan bu işlem son birkaç yıldır giderek artan oranda kol ve el bileğinden de yapılabilmektedir. Lokal anestezi eşliğinde 5-7 dk gibi bir sürede yapılan kalp anjiyografisi neticesinde yine aynı yerden devam edilerek kalp damarları açılabilmektedir. El bileğinden yapılan Kalp anjiyo işlemleri daha konforlu olup, kum torbası zahmeti olmadan hasta hareket edebilmekte, lavabosunu kullanabilmekte ve 2 saatlik bir sürede taburcu olarak günlük hayatına dönebilmektedir. Hatta masa başı çalışanlar için öğleden sonra işine dönebilme imkanı da sunmaktadır.

Günümüzde hastanın konforu ve güvenliği açısından El bileğinden sonra El Üstünden Kalp Anjiyografisi yapılmaya başlanmıştır. El üstünden yapılan işlemde el bileğinde benzer şekilde kum torbası ve hastanın sırtüstü yatma zahmeti olmadan hastaya rahatlık sağlayan bir işlem olması yanında Kanama oranlarının daha az olması, Sinir hasarı gibi komplikasyonların daha düşük olması en büyük avantajlarıdır. Bu sayede hastalar çok daha kısa sürede, kanama riskli daha düşük olarak ve daha az bası uygulama gerekliliği ile erkenden taburcu olabilmektedir.

Bu makale 9 Ağustos 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

Uzm.Dr. Mehmet Fethi Alışır,1981 yılında Elazığ’da doğmuştur. Lisans öncesi öğrenimlerinin ardından 1999 yılında Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde başladığı tıp eğitimini 2005 yılında tamamlayarak tıp doktoru unvanı almıştır. İhtisasını ise, Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde yaparak 2012 yılında Kardiyoloji Uzmanı olmuştur. 

Uzmanlık eğitimi sonrasında, 2012-2014 yılları arası Bingöl Devlet Hastanesi'nde, 2014-2017 yılları arası Özel Bursa Anadolu Hastanesi'nde görev yapmış olup, mesleki çalışmalarına 2017 yılından beri Özel Ceylan İnternational Hospital'de devam etmektedir.

Etiketler
Anjiyo
Uzm. Dr. Mehmet Fethi Alişir
Uzm. Dr. Mehmet Fethi Alişir
Bursa - Kardiyoloji
Facebook Twitter Instagram Youtube