Periferik arter hastalığında (bacak-kol damar tıkanıklığında) tedavi

Periferik arter hastalığında (bacak-kol damar tıkanıklığında) tedavi

1) Yaşam Tarzı Değişikliği ve İlaç Tedavisi: Hastalığın erken tanısında öncelikle sigaranın bırakılması, şeker ve tansiyon hastalığının tedavisi, kilo verilmesi, yağlı ve şekerli beslenilmemesi, bol ve düzenli yürüyüşler belirgin fayda sağlamaktadır. Diğer taraftan uygulanan damar genişletici ve kan sulandırıcı tedaviler hastalık sürecinin ilerlemesini azaltmaktadır.

2) Periferik Balon ve Stent Uygulamaları: İleri derece darlık veya tıkanıklık tesbit edilen damarlar ince tel ve kateterler vasıtası ile girilerek cerrahi işleme gerek kalmaksızın dikişsiz , damar durumu ve hastalığın derecesine göre balon ve stent uygulamaları ile açılabilmektedir. Öyle ki artık dizaltında ve ayaklardaki ince atardamarlara dahi müdahale edilebilmektedir. Günümüzde ilerleyen sağlık teknolojileri sayesinde özellikle İlaçlı Balon uygulamalarında büyük fayda sağlanılmakta ve sıkça kullanılmaktadır.

3) Operasyon: Damar darlıklarının ileri düzeyde ve büyük damar hastalıkları durumunda vücuttan alınan toplardamar veya suni damarlar vasıtasıyla da tedavi edilebilmektedir.

Bu makale 9 Ağustos 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

Uzm.Dr. Mehmet Fethi Alışır,1981 yılında Elazığ’da doğmuştur. Lisans öncesi öğrenimlerinin ardından 1999 yılında Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde başladığı tıp eğitimini 2005 yılında tamamlayarak tıp doktoru unvanı almıştır. İhtisasını ise, Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde yaparak 2012 yılında Kardiyoloji Uzmanı olmuştur. 

Uzmanlık eğitimi sonrasında, 2012-2014 yılları arası Bingöl Devlet Hastanesi'nde, 2014-2017 yılları arası Özel Bursa Anadolu Hastanesi'nde görev yapmış olup, mesleki çalışmalarına 2017 yılından beri Özel Ceylan İnternational Hospital'de devam etmektedir.

Etiketler
Periferik arter hastalığı
Uzm. Dr. Mehmet Fethi Alişir
Uzm. Dr. Mehmet Fethi Alişir
Bursa - Kardiyoloji
Facebook Twitter Instagram Youtube