Cinsel Terapi Nedir?

Eşlerin kendilerini ve birbirlerini tanımaları yatağa neleri taşıdıklarının farkında olmalarının sağlanması ve onların cinsel yaşantılarını olumsuz etkileyen duygu ve düşüncelerin çözümlenmesinin sağlanarak yataktaki gereksiz ve olumsuz duygulara neden olan kalabalığın azaltılmasıdır.

Cinsel Terapi süreci nasıl işler?

Bireysel ve eş ilişkisinin değerlendirilmesinden sonra, cinsel bilgilendirilmenin yapıldığı, psikolojik müdahalelerin kullanıldığı, pratiğe yönelik cinsel davranış egzersizlerininde yer aldığı her iki eşin katılımıyla yürütülen bir süreçtir.

Cinsel İşlev Bozukluğu Nedir?

Eşlerin, yanlış inanç ve eksik cinsel bilgiye sahip olmaları ya da kaygı, korku, suçluluk vb. duygular nedeniyle; cinsel hayatlarındaki doyum, mutluluk, doygunluk ve bütünlük kalitesinin azalması ya da tamamen yitirilmesidir.

Kadında Cinsel İstek Bozukluğu

Yani bu aralar o kadar kötüyüm ki; hiç canım çekmiyor. Eşimde üsteleyip duruyor. Aklı fikri o işte. Neden böyle oldum acaba

Devamlı ya da tekrarlayıcı bir şekilde cinsel etkinlikte bulunma isteğinin az olması ya da hiç olmaması ile karşımıza çıkar. Sevişme isteğinin olmamasının yanı sıra, cinsel hayaller kurmak, cinsel konularla ilgilenmek, erotik yayınlara ilgi duymak da ya hiç yoktur, ya da çok seyrek görülür. Kadın herhangi bir cinsel etkinliği başlatmak ya da eşinin başlattığı cinsel etkinliğe katılım konusunda isteksizdir. Kadınlar en sık bu nedenle tedaviye başvururlar. Psikolojik hastalıklar, istenmeyen cinsel deneyimler, stres, hormonal bozukluklar, cinsel yaşamın monotonluğu, doğum ve eşler arasındaki sorunlar cinsel isteksizliğin sebebi olabilir.

Kadında Orgazm Bozukluğu

Bazen arkadaşlarımla konuşurken duyuyorum. Anlatıyorlar. Akşam acayip iyiydi. Böylesini yaşamamıştım diye. Ben hiç kendimi kaybettiğim delirdiğim bir cinsel birleşme yaşamadım. Ama bunu kimseyle de paylaşmıyorum. Ayıp olur herhalde di mi? Eşim üzülmesin diye de numara yapıyorum yatakta. Ama ümidimi yitirmedim. Belki bir gün olur.

Sürekli ve tekrarlayan bir biçimde cinsel birleşme ile orgazm olamaması veya nadiren olması durumudur. Bazı kadınlar hayatları boyunca hiç orgazm olmamışken, bazısı da çok nadiren olmuştur. Bazı kadınlar mastürbasyon ile orgazm olabilirken, cinsel birleşmede orgazm olamazlar. Bazı kadınlar ise hiç mastürbasyon bile yapmamışlardır. Mastürbasyonla orgazm olabilen kadınların tedavisi daha kolaydır. Bazen kadındaki orgazm güçlüğünün temel nedeni, erkekteki erken boşalmadır. Bu nedenle problem çok detaylı sorgulanmalıdır


Ankara Psikoloji uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!