Jinekolojide laparoskopik cerrahi

Jinekolojide laparoskopik cerrahi

Laparoskopik cerrahi , diğer bir adıyla minimal invaziv cerrahi , geleneksel açık cerrahiye oranla birçok avantajlara sahiptir.

Açık cerrahilerde , karın içi organları ve yapıları görebilmek ve müdahele edebilmek için geniş bir kesi yeri açılmakta iken laparoskopik cerrahide 0,5 cm ile 1,5 cm arasında değişen genişlikte küçük kesilerle göbekten kamera eşliğinde girip , karın içi organların ve yapıların daha iyi izlenebilmesini ve müdahelesini kolaylaştırmaktayız.

Gerektiğinde milimetrik küçük kesiler açılarak ameliyat için gerekli küçük cerrahi aletlerle ameliyatı gerçekleştirip , gerektiğinde de bu küçük deliklerden incelenmesi gereken dokuları çıkarabilmekteyiz.

Açık cerrahi ile kıyaslandığında birçok avantajı bulunmaktadır:

-Açık cerrahinin aksine , kesi yeri çok küçük olduğu için kanama riski çok azalmaktadır.

-Küçük kesi yeri olmasından dolayı aynı zamanda operasyon sonrası ağrı da az olmakta , ağrı kesici ihtiyacı azalmaktadır .Açık cerrahilerde operasyon sonrası uzun dönem ağrı kesici ihtiyacı olmaktadır.

-Ayrıca küçük olan yara yeri iyileşmesi çok daha hızlı olmaktadır , bazen kesi yeri farkedilemeyecek kadar iz olmadan iyileşir.Özellikle obez hastalarda açık cerrahinin aksine operasyon sonrası fıtık gelişme riski minimalize edilmiş olmaktadır.

-Açık cerrahinin aksine iç organlar dış ortamla temas etmediği için , operasyon sonrası enfeksiyon riski de çok düşüktür.

-Yara iyileşmesi çok hızlı olacağından , operasyon sonrası hastanede kalış süresi de çok kısadır..Birçok hasta aynı gün veya ertesi gün taburcu olabilmektedir , aynı zamanda gündelik yaşamlarına da hemen geri dönebilmektedir.

HANGİ AMELİYATLAR LAPAROSKOPİK OLARAK YAPILABİLİR?

-Tanısal Laparoskopi

-Laparoskopi ile Tüplerin Bağlanması

-Laparoskopi ile Myomektomi

-Laparoskopik Total Histerektomi

-Laparoskopi ile Over Kisti Ameliyatları

-Laparoskopi ile İdrar Kaçırma Ameliyatları

gibi daha birçok amelliyat Laparoskopik olarak gerçekleştirilebilir.

Bu makale 14 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Op. Dr. Seher Sarı

Op. Dr. Seher Sarı,lisans öncesi öğrenimlerinin ardından Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde başladığı tıp eğitimini başarıyla tamamlayarak Tıp Doktoru unvanı almiştir.İ htisasını ise,Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi,Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı, tamamlayarak Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanı olmuştur.

 Op. Dr. Seher Sarı,mesleki çalışmalarına ise şu an Liv Hospital Samsun'da devam etmektedir.

 

Etiketler
Laparoskopi ameliyatı
Op. Dr. Seher Sarı
Op. Dr. Seher Sarı
Samsun - Kadın Hastalıkları ve Doğum
Facebook Twitter Instagram Youtube