Alt göz kapaklarında gözyaşı oluğu deformitesinin ortadan kaldırılması ve bir miktar göz çevresindeki koyu halkaların düzeltilmesi için uygulanan hyalüronik asit dolgu maddesidir.

Kimlere yapılır?

Alt göz kapaklarında torbalanmalar ve gözyaşı oluğu olan hastalarda sürekli bir yorgun ve depresif ifade şikayeti sıklıkla mevcuttur. Göz çevresindeki koyu halkanın yanı sıra mevcut gözyaşı oluğu da bu bölgede gölgelenmeye sebep olduğu için göreceli olarak halkanın renginin daha da koyu görünmesine sebep olur. Gözyaşı oluğu uygun dolgu maddesi ile doldurulduğu zaman bu gölgelenme ortadan kalkar ve kamuflaj etkisi ile alt göz kapağındaki koyu renk ışıklandırılır, zamanla göz kapağı cildinin rengi de bir miktar açılır ve hastalar daha dinç ve depresif olmayan bir görüntüye kavuşurlar.

Uygulama sırasında ne yapılır?

Uygulanacak olan bölgeye önce topikal lokal anestezi ve cilt temizliği uygulanır. Lokal anestezik maddenin etki göstermesi için yaklaşık 30 dakikaya ihtiyaç vardır. Daha sonra her iki tarafa yeterli enjeksiyon yapılarak işlem sonlandırılır. Sıklıkla enjekte edilen dolgu maddelerinin içeriğinde de lokal anestezik madde bulunduğu için şiddetli ağrı beklenen bir bulgu değildir. İşlemin kendisi yaklaşık 10-15 dakika sürer.

İşlem sonrası bakım nasıldır?

Uygulama esnasında hemen belirgin etki görülür. Uygulamadan hemen sonra hastalar günlük hayatlarına dönebilir. İlk birkaç saat buz uygulaması önerilir. Daha sonra tariflenen şekilde masajlara başlanır. Ödem sıklıkla birinci günde ortadan kaybolur. Uygulanan dolguların etki süresi 6-12 ay arasında değişir.


İstanbul Plastik Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!