İdrar yollarının menopozdan Çektiği

İdrar yollarının menopozdan Çektiği

Menopozda idrar yolları ve vajinal doku kırılması ve incelmesi, nam-ı diğer genitoüriner sendrom, menopoza giren hanımların en fazla karşılaştıkları sorundur. 100  hanımın 45inde görülür. Östrojen eksikliğine bağlı oluşur. İdrar yolları ve vajinal bölgeyi tutar. İdrar tutmada güçlük, yanma, tahriş, vajinal kuruluk, ağrılı ilişki, rahatsızlık hissi, ağrı  ya da tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonu şeklinde kendini gösterir. 

Menopoz öncesinde, östrojen yeterliyken idrar yolları ve vajinal duvar kalın ve esnek bir yapıdır. Damarlanması ve kanlanması çok yoğundur. Östrojen azaldıkça esneklik azalır, kırılgan, kuru, kanamaya meyilli incecik bir doku oluşur. Bağ dokusunda kollajen azalır. İdrar tutmada güçlük, ilişkide ağrı, özellikle geceleri sık idrara çıkma, sürekli vajinal akıntı ve idrar yaparken yanma şikayetleri sık görülür. 

Çözüm için farklı öneriler mevcuttur. Östrojen kremleri kullanılabilir. Bu kremlerin faydası maalesef sınırlıdır. Özellikle kanser riski veya geçirilmiş kanseri olan ve bu kremleri kullanması uygun olmayan hastalar ve kremden fayda görmeyen hastalar için önerilen uluslararası tedavi SMOOTH LAZER tedavisidir. Doğru şekilde yapıldığında yan etkisi minimal olan, hastanın östrojenli kremlere nazaran çok daha fazla fayda gördüğü SMOOTH LAZER tedavisi yaklaşık 20 dakika süren, 8 hafta içinde 3 seans yapılması önerilen bir tedavi şeklidir.  Bağ dokusundaki kollajen miktarı yükselir. Böylece elastik ve güzel kanlanan, kalın bir doku elde edilir. Hastalar tedavi sonrası normal hayata hemen dönerler, öğle arasında tedavi alıp işlerine geri gidebilirler. İdrar kaçırma ve diğer belirtiler çok hızlı şekilde kaybolur.  Kremlere nazaran çok daha etkin olmasının dışında, kanser riski de taşımaması SMOOTH LAZER tedavisinin çok önemli bir artısıdır. Hatta birçok kanserin tedavisinde de lazer tedavisi etkin biçimde kullanılır. Menopoz dönemini rahat geçirmek için doktorunuza başvurunuz.

Bu makale 4 Şubat 2020 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Op. Dr. Yeksin Helvacıoğlu Karataş Kadın Hastalıkları ve Doğum

Yazar toplam 9 makale yazdı.

Etiketler
Lazer destek
Op. Dr. Yeksin Helvacıoğlu Karataş
Op. Dr. Yeksin Helvacıoğlu Karataş
Ankara - Kadın Hastalıkları ve Doğum
x
Facebook Twitter Instagram Youtube