Gebeliklerde düşük sebepleri

Gebeliklerde düşük sebepleri

Her gebelik umutla başlar. Sağlam ve sağlıklı bir bebek sahibi olmak tüm hanımların ortak isteğidir. Erken gebelikte kanamalar ise anne adaylarını korkutur. Dış gebelik ve düşük tehdidi anlamına gelen bu kanamalar doktor için de korkutucudur.  Birçok tedavi denenmektedir, ancak hiçbir ilacın  %100 işe yaradığı henüz ispat edilememiştir. Her dört  hamileden biri gebeliğin ilk 6 ayında bir miktar kanamayla karşılaşır. Bu kanamaların yarısı ise maalesef düşükle sonuçlanır. 

 

Erken gebelik dönemindeki kanamalar bebeğin veya rahmin sorunlarını işaret eder.  Annelik hormonlarından progesteronun yetersiz oluşu da düşüklerin en sık görülen sebeplerinden biridir. 4-8. Haftalarda olan düşüklerde sıklıkla genetik anomaliler suçludur. En sık görülen kromozom anomalileri trisomilerdir (down sendromu).  Çok yüksek veya düşük hormon seviyeleri, özellikle tiroid hormonu problemleri,  10 haftadan küçük düşüklere sebep olur.  Çevresel faktörler, annenin geçirdiği enfeksiyonlar, bağışıklık sistemi anomalileri de ilk 3 ayda görülen erken gebelik kayıplarının nedenidir. Rahmin yapısal anomalileri ise ikinci üç aydaki düşüklere daha çok sebep olur. İki ve daha fazla düşük varsa o zaman kanama pıhtılaşma problemleri düşünülmelidir. Gebelikte geçirilen travmalar, alkol ve sigara kullanımı, ilaç kullanımları da düşük sebebidir. 

 

Sağlıklı günler diliyorum…

Bu makale 4 Şubat 2020 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

Op. Dr. Yeksin HELVACIOĞLU KARATAŞ, 1974 yılında Afyon'da doğmuştur. 1992 yılında Afyon Kocatepe Anadolu Lisesi'nden mezun olarak lisans öncesi eğitimini tamamlamıştır. Lisans eğitimini Hacettepe Üniversitesi İngilizce Tıp Fakültesi'nden mezun olarak tamamlamış ve tıp doktoru unvanı almıştır. Ardından Ankara Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde başlamış olduğu ihtisas eğitimini tamamlamıştır ve Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı unvanı almıştır. 2004 yılında İngiltere'de Londra King's Collage hospital, Women's Services, Harris Birthright Research Center for Foetal Medicine Hastanesi'nde Prof Kypros Nicolaides'in yanında yüksek riskli gebeliklerle ilgili mesleki çalışmalar yapmıştır. Zorunlu hizmet yükümlülüğünü Konya Ilgın Devlet Hastanesi'nde yerine getirmiştir. 2008 yılında Hindistan Yeni Delhi'de Laparos ...

Etiketler
Düşük
Op. Dr. Yeksin Helvacıoğlu Karataş
Op. Dr. Yeksin Helvacıoğlu Karataş
Ankara - Kadın Hastalıkları ve Doğum
Facebook Twitter Instagram Youtube