Hanımlarda idrar kaçırma ve tedavileri

Hanımlarda idrar kaçırma ve tedavileri

Strese bağlı idrar kaçırma yetişkin hanımların yüzde 35 ini etkileyen  ciddi bir sağlık problemidir. Hastanın hayat kalitesini çok düşüren bir durumdur.  Öksürme, ıkınma gibi karın içi basıncını artıran durumlarda özellikle görülür. Menopoz döneminde östrojen azalması ve müdahaleli normal doğumlar idrar kaçırma için risk faktörleridir.

Hastalara verdiğimiz ilk tedavi bu bölgedeki kasları güçlendirmeyi hedefleyen egzersizlerdir. Bu tip egzersizler faydalı olsa da, hastalar bir zaman sonra bu egzersizleri ya düzgün şekilde yapmazlar ya da egzersiz yapmayı  tamamen bırakırlar. Bu yüzden bu tedavi şekli uzun dönemde istediğimiz sonuçları vermez.

Geleneksel cerrahi tedavi seçeneğinde açık ve kapalı karın içi askı ameliyatları veya vajinal ön duvar tamiri yerini daha az girişimsel olan vajinal askı ameliyatlarına bırakmışlardır. Bu ameliyatlar etkili olsa da kanama, mesane hasarı ,enfeksiyon, üretra hasarı, kasık ağrısı gibi istenmeyen sonuçları olabilir.  Sık görülen yan etkileri bu ameliyatlara 2012’den sonra özellikle Amerika’da ihtiyatla yaklaşılmasına sebep olmuştur. 

Lazer ile dokuların geçici olarak ısıtılmasının kollajen yapısını iyileştirdiği ve bağ dokusunda yeni kollajen yapılmasını uyardığı bilinmektedir. Kollajen vajinayı, mesane ve diğer karın içi organları yerinde tutan bağ dokusunun yapıtaşıdır. İç organları karın içinde tutan hamak sisteminin %80 ini oluşturur.  Doğumlar bu hamak sistemini hasara uğratır. Yaşla beraber yeni kollajen yapımı yavaşlar ve bağ dokusunun kollajen içeriği azalır. Bu şekilde bağ dokusu zayıflamış hanımların strese bağlı idrar kaçırmalarının daha fazla olduğu gösterilmiştir. 

Yüzey dokuları hasarlamadan ve kollajen yapısını bozmadan kısa süreli SMOOTH LAZER ile bağ dokusunun doğru şekilde ısıtılmasının bağ dokusunu kuvvetlendirdiği ve yeni kollajen yapımını uyardığı bilinmektedir. Bu şekilde dokular kuvvetlenerek idrar kaçırmanın önüne geçilir. Doğru şekilde yapıldığında yan etkisi minimal olan, hastanın çok fayda gördüğü SMOOTH LAZER tedavisi yaklaşık 20 dakika süren, 8 hafta içinde 3 seans yapılması önerilen bir tedavi şeklidir.  Hastalar tedavi sonrası normal hayata hemen dönerler, öğle arasında tedavi alıp işlerine geri gidebilirler. İdrar kaçırma ve diğer belirtiler çok hızlı şekilde kaybolur. İdrar kaçırma probleminiz varsa lazer tedavisinin sizin için uygun olup olmadığını öğrenmek için lütfen doktorunuza başvurunuz.

Bu makale 4 Şubat 2020 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

Op. Dr. Yeksin HELVACIOĞLU KARATAŞ, 1974 yılında Afyon'da doğmuştur. 1992 yılında Afyon Kocatepe Anadolu Lisesi'nden mezun olarak lisans öncesi eğitimini tamamlamıştır. Lisans eğitimini Hacettepe Üniversitesi İngilizce Tıp Fakültesi'nden mezun olarak tamamlamış ve tıp doktoru unvanı almıştır. Ardından Ankara Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde başlamış olduğu ihtisas eğitimini tamamlamıştır ve Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı unvanı almıştır. 2004 yılında İngiltere'de Londra King's Collage hospital, Women's Services, Harris Birthright Research Center for Foetal Medicine Hastanesi'nde Prof Kypros Nicolaides'in yanında yüksek riskli gebeliklerle ilgili mesleki çalışmalar yapmıştır. Zorunlu hizmet yükümlülüğünü Konya Ilgın Devlet Hastanesi'nde yerine getirmiştir. 2008 yılında Hindistan Yeni Delhi'de Laparos ...

Etiketler
Lazer x
Op. Dr. Yeksin Helvacıoğlu Karataş
Op. Dr. Yeksin Helvacıoğlu Karataş
Ankara - Kadın Hastalıkları ve Doğum
Facebook Twitter Instagram Youtube