Hipotiroidizm

Hipotiroidizm

Günlük enerji eksikliğimizin kaynağı tiroid bezinizin az çalışması olabilir. Tiroid bezi vücudumuzun enerji kaynağıdır. Beyinden salgılanan hormonlar tiroid üzerinde çok etkilidir. Tiroid yoluyla günlük ihtiyacımız olan enerjiyi bize verirler. Az çalışan bir tiroid bezi yorgunluk hissi yaratır. Kolumu kaldırmaya dermanım yok diyorsanız önce tiroid fonksiyon testlerinizi ölçtürmelisiniz. Vücudumuza yetecek kadar hormon salgılanmıyorsa tiroid bezi daha fazla hormon salgılayabilmek için büyüme yoluna gidebilir.

Bu durum ‘’guatr ‘’ denen boyunda şişlikle kendini gösteren bir hastalığa sebep olabilir. Kan düzeyleri ölçüldüğünde düşük çıkıyorsa tiroid bezinin salgılayamadığı horonları dışarıdan vererek vücudun ihtiyacı giderilir. Böylece yorgunluk hissinden kurtulabilirsiniz. Tiroid hastalığı varlığını araştırmak çok kolay: sadece boyun ultrasonu ve TSH ölçümü bize çok bilgi verecektir.

Bu makale 17 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Doç. Dr. Gül Dağlar

Doç. Dr. Gül DAĞLAR, 16 Mart 1970 yılında Eskişehir'de doğmuştur. Lisans öncesi öğrenimlerinin ardından 1987 yılında Hacettepe Üniversitesi (İngilizce) Tıp Fakültesi'nde başladığı tıp eğitimini 1994 yılında başarıyla tamamlayarak Tıp Doktoru unvanı almıştır. İhtisasını ise, 1994 - 1999 yılları arasında Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tamamlamış ve Genel Cerrahi Uzmanı olmuştur. Uzmanlık eğitiminden sonra 1999 - 2019 yılları arasında ihtisasını yaptığı Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde çalışmalarına devam etmiş bu süre içerisinde üst - alt cerrahi endoskopi eğitimi için Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi İbn-i Sina Hastanesi Genel Cerrahi Endoskopi Ünitesi'ne devam etmiştir. 2010 yılında ''Doçent Doktor'' 2014 yılında Eğitim Görevlisi Unvanlarının sahibi olan Doç. Dr. Gül DAĞLAR, 2014 - 2019 yılları arasında ...

Etiketler
Tiroid
Doç. Dr. Gül Dağlar
Doç. Dr. Gül Dağlar
Ankara - Genel Cerrahi
Facebook Twitter Instagram Youtube