Hipnoz ve hipnoterapi nedir? Hangi tedavilerde kullanılmaktadır?
Hipnoz ve hipnoterapi nedir? Hangi tedavilerde kullanılmaktadır?

Hipnoz, kelime olarak uyku anlamına gelse de, aslında bilinçdışının uyanıklığını sağlama ve telkin alabilirlik durumudur.

Hipnoz uygulamasının terapi kapsamında psikoterapötik amaçla kullanımı ise hipnoterapi olarak isimlendirilir.

Hipnoz esnasında genel çevresel uyarıları algılama düzeyi düşmekle birlikte dar ve spesifik bir alanda uyanıklık hali artmaktadır. Bu da bilinçdışının gizli hazinelerini gün yüzüne çıkarır.

Birçok psikolojik ve temelinde psikosomatik faktörlerin yattığı hastalıklar hipnoterapi ile tedavi edilebilir. Hipnozun tedavideki yeri bilinçliyken iyileşmeyi engelleyebilen ön yargı, stres, kontrollü davranışlarımız gibi direnç faktörlerinin kaybolmasından kaynaklanmaktadır.

Hipnoterapiyle vajinismus, sertleşme problemleri, erken boşalma, ağrılı cinsel ilişki gibi cinsel sorunlar, sosyal fobi, asansör, yükseklik, uçak fobisi gibi her türlü fobiler ve panik atak rahatlıkla tedavi edilebilir.

Çocuklarda alt ıslatma, dikkat eksikliği, tırnak yeme, kekemelik problemleri, okul korkusu ve diğer fobilerin tedavisinde güvenilir ve hızlı sonuçlar vermektedir.

Hipnoz ile sigarayı bırakma, alkol ve madde alışkanlığından kurtulma, kilo verme mümkündür.

Sınav korkusunu yenmek, öfke kontrolü, özgüven kazanımı ve sınavlara hazırlıkta motivasyon amacıyla hipnoterapi yaygın olarak kullanılmaktadır.

Birçok kronik ağrı, gerilim baş ağrıları ve migren psikohipnoterapi ile tedavi edilebilmektedir.


Bursa Psikoloji uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!