Hemoroit hangi sıklıkta görülür?

Yaklaşık üç kişiden birinde hemoroid problemi vardır. Kadın ve erkeklerde eşit orandadır. 15 yaşından önce dokular sağlam olduğundan hemoroit pek görülmez. 65 yaşına kadar problem yaratmadıysa genellikle bu yaştan sonra ortaya çıkmaz.

HEMOROİD HEMEN EN SIK GÖRÜLEN HASTALIKTIR. HEMOROİD HASTALARI TEDAVİYE KARAR VERENE KADAR GEREKSİZ YERE UZUN SÜRE IZDIRAP ÇEKMEKTEDİRLER VE GEÇEN SÜRE TEDAVİLERİNİ ZORLAŞTIRIR. HEMOROİDLERİN ÇOK BÜYÜK BÖLÜMÜ AMELİYATSIZ,5-10 DAKİKA İÇERİSİNDE AYAKTAN TEDAVİ EDİLEBİLİRLER.

Hemoroitin nedenleri nelerdir?

Basur oluşumunda ailevi (irsi) yatkınlık önemlidir. Aşırı ıkınma hemoroid oluşturan en önemli etkendir. Ikınmayla artan basınç hemoroid yastıklarını genişleterek ve zamanla elastikiyetini kaybetmesine ve aşağı sarkmasına neden olur. Kabızlık, posasız gıdalarla beslenme, uzun süre ayakta durmayı gerektiren işler, ağır işler, ishal, az posalı fast food türü beslenme hemoroid nedenleri arasındadır. Hamilelikte basınç artmasının yanında hormonların etkisiyle hemoroid belirtileri ortaya çıkar. Hamilelik sonrasında bir kısmında tekrar geriler ve belirtiler kaybolur, bazılarında ise basur kalıcı hale gelebilir.


İstanbul Genel Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!