Makattan kanama çok önemli bir semptomdur. Hemoroid ve fissür hastalıklarında sık rastlanan bir şikayet olmasına rağmen aynı zamanda kalın barsak kanserleri ve kalın barsağın diğer hastalıkları da kanama yapabilir. Bu nedenle mutlaka uzman bir cerrah tarafından muayene olunmalıdır. Hemoroid ve fissür tedavisine kesin tanı konulduktan sonra başlanmalıdır.

Hemoroid ( basur ) toplumda çok yaygın olarak bulunmaktadır. Makat bölgesinde oluşan bir çeşit varisdir. Makatta yer alan toplardamar yastıklarını oluşturan damarların genişlemesi sonucu oluşur. Kabızlık nedeni ile genişleyen damarlar zamanla makat dışına sürüklenir ve dişkılama esnasında dışarı sarkar. Hemoroidli hastaların çoğunda uzun süren kabızlık vardır ve ailede birçok hemoroidli şahıs bulunmaktadır.

Dört farklı şekilde görülebilir
1.derece hemoroid : Makattan çıkmayan semptomatik memeler mevcuttur.
2.derece hemoroid: Dışkılama ve ıkınma esnasında dışarı çıkan ve kendiliğinden içeri giden memeler vardır.
3.derece hemoroid: Dışkılama ve ıkınmakla dışarı çıkan ve ancak elle geri itilen memeler.
4.derece hemoroid: Geri itilmeyen memeler mevcuttur.

1. ve 2. derece hemoroid hastalığında medikal tedavi verilir ve genelde yarar görürler. 3. ve 4. derece hemoroid hastalıklarında ve akut tromboz ataklarında ise başta cerrahi olmak üzere çeşitli tedavi metodları uygulanmaktadır. Hemoroid ameliyatlarında her türlü tedavi teknolojisi uygulanmaktadır. Özellikle Ligasure cihazı ile yapılan operasyonlarda dikiş kullanılmamakta ve kanama olmamaktadır. Belden yapılan spinal anestezi altında gerçekleştirilen ve ortalama 30 dakika süren bu işlemlerden sonra hastalar aynı gün taburcu edilmektedir.


İzmir Genel Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!