Hemoroid hastalığının çeşitli ameliyatlı veya ameliyatsız tedavi yöntemleri vardır.

Seçilecek tedavi yöntemine muayene bulgularına göre karar verilir. Amaç hemoroid hastalığının türü ve evresine göre; en düşük riskli, hastayı en az rahatsız edecek ve tedavi sonrasını en konforlu şekilde geçirmesini sağlayan yöntemi seçmektir. Gerektiğinde bu yöntemlerden birkaçı aynı anda uygulanabilir.

Ameliyatsız yöntemlerin avantajı hastanede yatırılmayı gerektirmeden, genel anestezi (narkoz) uygulanmadan sadece sakinleştiriciler ve lokal anestezi ile bazen anestezisiz yapılabilmektedir. Klasik ameliyata göre çok daha az ağrı olmaktadır. Yönteme bağlı komplikasyon riski çok düşüktür ve defalarca uygulanabilir.

Semptomatik (şikayetlere dönük) tedavi:

Hemoroid kremleri ve fitiller makat çevresinin yumuşatılması ve ağrının azalmasına yardımcı olurlar. Sıcak suya oturma banyosu yine makat çevresi kaslarında gevşeme sağlayarak ağrıyı azaltır. Lif oranı yüksek gıdalarla beslenme önerilir. Bu gıdalar kabızlığı önler. Gerektiğinde dışkı yumuşatıcılar kullanılabilir. Hemoroidlerdeki kan akımının düzenlenmesine yardımcı bazı ilaçlar vardır.

Tüm bunlar hemoroid hastalığının başlangıç döneminde veya diğer tedavilerle birlikte şikayetlerin giderilmesinde yardımcı olurlar. Kalıcı tedavi sağlayamazlar.

Bant ligasyonu (ruberband):

Hemoroidin lastik ligasyon bandıyla boğulması yöntemidir. Kan akımı bozulan hemoroidin sarkması önlenir. Özel bir tabanca aracılığıyla uygulanır. 1. 2. ve bazı 3. derecede iç hemoroid hastalığında uygulanır.

İnfrared koagülasyon (kızılötesi ışın):

Anoskop içinden sokulan infrared koagülatör cihazının probu, hemoroidleri besleyen damarların bulunduğu bölgeye dayanır ve ateşleme yapılır. Hemoroidlerin kan dolaşımı bozulur ve oluşan iyileşme dokusu sayesine sarkması önlenir. 1. 2. ve bazı 3. derecede iç hemoroid hastalığında uygulanabilir.

Skleroterapi:

Aethoxysclerol adlı ilacın hemoroid içine enjekte edilmesidir. Özel şırınga ile enjekte edilen ilaç hemoroid içindeki damarların tıkanmasına ve hemoroidlerin küçülmesine yol açar. Diğer yöntemlerle kombine uygulanır.


İstanbul Genel Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!