Cerrahide Çığır Açan Örümcek: Spider Surgical System
Spider Cerrahi Sistemi Nedir?
Spider, pek çok batın içi prosedürün sonradan izi görünmeyecek şekilde göbek içinden yapılan tek kesiden gerçekleştirilmesini sağlayan devrimsel bir cerrahi platformdur. Spider Cerrahi Sistemi, neredeyse on yıldır başarıyla uygulanmakta olan minimal invaziv cerrahideki en anlamlı gelişmeyi temsil etmektedir.
Spider Cerrahi Sistemi Nasıl Çalışır?
Spider'ın benzersiz tasarımı, ince bir tüpten batına ilerletilen çok sayıda küçük, esnek enstrumanın ve ince bir laparoskopik kameranın birleiminden oluşur. Sistem, neredeyse biz bozuk paranın çapı kadar (18 mm) kesiden yerleştirilebilir. Batına girildikten sonra cerrah sistemi adeta bir şemsiye gibi açar ve operasyonu gerçekleştirir. Cerrah, ince aletleri oldukça geniş bir hareket kabiliyeti ile kullanabilir. Prosedür tamamlandıktan sonra sistem kapatılır ve aynı küçük kesiden dışarı alınır.
Geleneksel laparoskopik cerrahi sıklıkla çok sayıda küçük kesi yapılmasını gerektirir. Spider sistemi bu sayıyı azaltır, çoğu vakada teke indirir. Hastalara daha az kesi yapılması daha az yara dokusu, daha az yara ağrısı ve daha hızlı iyileşme demektir. Elbette her hasta farklıdır. O nedenle bireysel operasyonunuz ve beklentilerinizle ilgili cerrahınızla görüşmeniz gerekir.
Spider İle Hangi Ameliyatlar Yapılabilir?
Spider sistemi FDA onayı ve CE belgesini almış bir ürün olarak genel cerrahi, üroloji, bariatrik cerrahi alanında çok sayıda ameliyatta kullanılmaktadır. Gastrik band ameliyatları (mide kelepçesi), sleeve gastrektomi (tüp mide), kolesistektomi (safra kesesinin alınması), nefrektomi (böbreğin alınması) ve kolektomi(kalın barsak ameliyatları) bunlar arasındadır.


İstanbul Genel Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!