Hayatınızda değişimler yapmaya çalışırken teknisyen değil, kendiniz olun...

Hayatınızda değişimler yapmaya çalışırken teknisyen değil, kendiniz olun...

Herkese merhabalar.

Hepimiz hayatımızın bazı dönemlerinde kararlar alarak o kararlara sonuna kadar uymaya çalışır bazen uyabilir bazen de yarıda bırakabiliriz.
Bu kararları kendimiz olarak verdiğimizde aslında uyma-uyabilme oranımız çok yüksek olmakta.

Ancak insanlar bazen kendini nesne(robot) gibi görüp, bir nesneyi değiştirmeye çalışıyor gibi kararlar almaya çalışabiliyor. Duygu, düşünce, davranış ve yaşantılarını hiç düşünmeden, önemsemeden kararlar alabiliyor.

Peki aldığınız karar sizi ne kadar mutlu edebilir?

Gerçekçi midir?

Peki biz bu verilen kararları ne kadar istiyoruz?

Yapmak istemediğimiz için yapamıyor olabilir miyiz?

Bu soruları öncelikle kendimize sormamız lazım. Bu sorulara verdiğiniz cevaplara bakıp "teknisyen" gibi kararlar verip vermediğimizi fark edebiliriz.

Kendinizi göz ardı etmiş olabiliriz...

Bu kararların hayatımıza çok fazla zararı olabilir.

Bu makaleyi okuduysanız bundan sonra karar alırken şunları kendinize sormanızı tavsiye ederim:

Ben ne istiyorum?

Buna hazır mıyım?

Bunu yapabilir miyim?

Sonucu beni mutlu edecek mi?

Bu soruları kendimize sorup bundan sonra kendimiz olarak kararlar almamız, en önemli varlığımız olan kendimizi işin içine katmayı unutmamamız dileğiyle.

Sağlıcakla kalın.

Bu makale 19 Ekim 2020 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

Uzm. Psk. Dan. Okan Tiring, lisans öncesi öğrenimlerinin ardından, Çukurova Üniversitesi Psikolojik Danışma ve Rehberlik Bölümünü  başarıyla tamamlamıştır. Yüksek lisansını ise Bahçeşehir Üniversitesi Psikolojik Danışma ve Rehberlik Bölümü'nde tezli olarak yapmıştır. Çukurova, Pamukkale, Bahçeşehir Üniversiteleri gibi 5 farklı üniversitede okumuş olup ve "Onur Öğrencisi" olarak mezun olmuştur. Bilişsel Davranışçı Terapi, Şema Terapi, EMDR ve Psikodinamik Psikoterapi yaklaşımları üzerine uzmanlaşmış olup; bu konularda yurtiçi ve yurtdışı eğitimler vermektedir. Bu alanlarda yıllardır çok yoğun şekilde danışan görmektedir. 2013 yılında 2 yıl boyunca klinik süpervizyon eğitimi almış olup profesyonel şekilde çalışmalarına devam etmiştir. Yüksek Lisans Eğitiminde, temel derslerin yanında: Grupla Psikolojik Danışma, Çocuklarla Psikolojik Dan ...

Etiketler
Psikolojik
Uzm. Psk. Dan. Okan Tiring
Uzm. Psk. Dan. Okan Tiring
İstanbul - Psikoloji
Facebook Twitter Instagram Youtube