SMILE LASER 1992 yılından beri göz kusurlarının tedavisinde kısa sürede gözlük ve lensten kurtulmanın yolu olan laser teknolojisi her geçen gün gelişiyor. SMILE, miyop ve astigmatı olan hastalar için yeni bir tedavi yöntemi olarak tıp dünyasını sarsıyor. SMILE Laser teknolojisiyle, miyop ve astigmatta çok düşük ve çok yüksek derecelerde bile başarılı sonuçlar alınıyor. Göz kuruluğu problemi yaşayan hastalar artık bu yöntemle güvenle tedavi olabiliyor. Özel bir Femto Laser'le uygulanan SMILE laser yönteminde göz bozukluğu, korneadan flep kaldırılmadan düzeltilebiliyor. Lasik ve Lasek'e göre yeni olan bu yöntemin en büyük avantajı, Lasik'te olduğu gibi korneada flep diye adlandırılan kesinin yapılmamasıdır. Türkiye'de uygulamasında öncülerinden olduğum SMILE'ın (Small Incision Lenticule Extraction) miyopi ve astigmatizma tedavisinde çok güvenli bir yaklaşım olduğunu ve Lasik cerrahisindeki flep ile ilgili komplikasyonların bu cerrahide olmadığını belirtmek isterim.

Refraktif cerrahide PRK, Lasek, Lasik ve Femto-Lasik'in son 20 yıldır miyopi, astigmatizma ve hipermetropi gibi refraksiyon kusurlarının tedavisinde başarılı ve etkin bir şekilde kullanılıyor. SMILE yöntemiyle bu hastalarda yeni ve güvenilir bir tedavi alternatifi ortaya çıktı. Standart Femto-Lasik tekniği, kornea tabakasından flepin (korneadan kaldırılan kapakçık) kesilerek kaldırılması ve korneada gerekli laser uygulamasının yapılıp flep'in yerine kapatılmasıdır. SMILE yönteminde ise kornea dokusu yüzeyde kapak (flep) oluşturulması amacıyla kesilmez. Gözde düzeltilmesi planlanan numaranın karşılığı olan ve korneanın içinde şekillendirilen disk şeklindeki bir doku özel bir femto laser uygulanarak hazırlanır. Bu işlem sırasında hasta, gözünde kontakt lens benzeri bir lensten baska bir şey hissetmez. Sadece bir ışığa bakmaktadır ve yanlışlıkla yapılan küçük göz ve baş hareketleri ile bir problem oluşmaz. Bu oluşturulan disk şeklindeki parçacık, düzeltilmesi gereken göz bozukluğu kadardır. 2 mm.lik küçük bir laser kesisi ile bu parça doktor tarafından dışarı alınır. Bu parçanın alınması ile göz numarası tamamen düzeltilmiş olur. Tüm bu işlem sırasında hasta küçük bir baskı dışında hiçbir şey hissetmez ve rahatsız olmaz.

GÖZ KURULUĞU YAŞAMADAN TEDAVİ SMILE yönteminin en önemli özelliklerinden biri, hastada kuru göz oluşturmaması ve kuru gözlü hastalara da uygulanabilmesidir. Klasik yöntemlerle kornea tabakasında hazırlanan flep, kuru göze sebep olabilir. SMILE yöntemi, flepsiz olması ve korneada sadece küçük bir kesiden yapılabilmesi nedeniyle kuru göze neden olmaz ve kuru gözlü hastalarda rahatlıkla uygulanabilir. Kuru göz, flep hastalarında çok başarılı sonuç alındığında bile keyifsizlik yaratabilir ve takip edilmesi gereken bir durumdur. SMILE kesisi 2 mm. olduğu için korneayı besleyen sinirlere zarar vermez ve kuru göz oluşturmaz. Korneası çok ince ve göz numarası yüksek olan hastalar da bu yöntemden faydalanabiliyor. SMILE yönteminin kornea kalınlığı ince olan hastalarda PRK/Lasek tekniklerine göre kornea mekaniğini çok iyi koruyor. Bu yöntem, miyopide -10 numaraya, astigmatizmada da -5.0 numaraya kadar tedavi şansı veriyor ayrıca flep oluşturulmadığı için de kırışıklık sorunu olasılığını ortadan kaldırıyor. Yaklaşık 1/2 mm. kalınlığındaki korneanın yapısını koruyan öndeki 1/4'lik bölümüdür. Bu bölüme hiç dokunulmaması ve flep oluşturulmaması, kornea dokusunun yapısını korumada çok önemli bir gelişmedir.

SPORCULAR DAHA AVANTAJLI . SMILE yöntemi, hastanın korneasının mekanik gücünün korunmasında diğer yöntemlere göre önemli bir avantaj sağlıyor. Özellikle sporcular (darbe alınabilen tüm sporlar, dalış, statik güç harcanan ağırlık sporları, açık havada soğuk ve rüzgar şartlarında yapılan sporlar vb.), itfaiye çalışanları, polis ve asker gibi mekanik travmalara maruz kalma olasılığı yüksek olan kişilerde bu yöntem daha avantajlıdır. Spor yapan kişilerde önemli bir avantaj da, kişinin çok kısa sürede yaptığı spora dönebilmesidir. Darbe alınan sporlarda bile 72 saatte tekrar spora başlanabilir. Özel bir korumaya gerek olmaz. Doğala en yakın sonuç elde edilir. SMILE

LASER YÖNTEMİNİN ÖZELLİKLERİ: Miyopta -10, astigmatta -5 numaraya kadar tedavi Kornea biyomekaniğinde üstün koruma İnce kornea yapısına uygunluk Kapalı cerrahi tekniği ile kesisiz operasyon kolaylığı Tek adımda ameliyat Güvenli iyileşme Doğala en yakın sonuç . SMILE LASER TEDAVİ YÖNTEMİNİN AŞAMALARI: Femtosaniye Teknolojisi ile gözün ön tabakası (kornea) içerisinde tek adımda ince bir lentikül (disk şeklinde doku) oluşturulur. Cerrah, oluşturulan lentikülü, korneada açılan 2 mm'lik açıklıktan kornea dışına çıkarır. Herhangi bir flep (kapakçık) kesmeye gerek yoktur. Sadece femto laser kullanılmasından dolayı düzeltilen numarada geri gelme ya hiç olmaz ya da minimal seviyededir. Göz içerisinde oluşturulan lentikülün çıkarılması sonucu gözdeki kırma kusuru düzeltilir. Herhangi bir flep oluşturulmaması sebebi ile kornea biyomekaniği diğer laser cerrahilerine oranla çok az etkilenir. Laser cerrahileri sonrası en güçlü kornea biyomekaniği SMILE tekniği sonrası elde edilir.

Sağlıklı günler dileğiyle.


Kıbrıs Göz Doktoru uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!