Yazla birlikte havuza bağlı göz hastalıklarının görülme oranları hızla artar. Özellikle kalabalık ve temizliği yeterince yapılmayan havuzlar göz enfeksiyonlarının yaşanması için büyük bir etken. Yazı sağlıklı gözlerle geçirebilmek içinse temizliğinden emin olunmayan havuzlara girmemek, deniz gözlüğü kullanmak ve sudan çıkar çıkmaz duş almak önemli.

HAVUZDAN BULAŞAN ENFEKSİYONLAR: KONJONKTİVİT : Klorlama veya farklı dezenfeksiyon yöntemleriyle temizlenmemiş havuz sularından bulaşan bakteri, virüs ve parazitlerin neden olduğu hastalıkların başında konjonktivit gelir. Batma, kızarıklık, yanma, çapaklanma, kapaklarda şişlik ve göz içinde su toplanması gibi şikayetlerin yaşandığı konjonktivitte ağrı da yaşanabilir. Ayrıca çapaklanmaya bağlı görmede bulanıklık olur.Gözde yaşanan bir enfeksiyon durumunda sorunun hangi etkene bağlı ve ne tür bir enfeksiyon olduğunun uzman bir göz hekimi tarafından tespit edilip uygun tedavinin başlanması gerekir. Geç kalınması durumunda geri dönüşü olmayan sorunlar yaşanabilir. KİMYASAL

KONJONKTİVİT : Fazla oranda klorlanan suya maruz kalan gözlerde kimyasal konjonktivit gelişebilir. Yani havuzun ne az ne de çok klorlanması gerekir. Havuz suyundaki aktif klor düzeyi 0.3-0.6mg/l, pH değeri ise 7.2-7.6 değerleri arasında olmalı. Kimyasal konjonktivitte, kaşıntı batma ve aşırı kızarıklık belirtileriyle, sulanma ve ışığa hassasiyet yaşanır.

ALERJİK REAKSİYONLAR : Özellikle alerjik bünyeli kişilerde klora bağlı reaksiyonlar da gelişebilir. Bu nedenle özellikle alerjik yapıda olanların deniz gözlüğü kullanarak havuza girmeleri hem kimyasal hem de enfeksiyon etkenlerine karşı gözleri korur.

KORNEA İLTİHABI : Virüs ve bakterilerin gözün kornea kısmına yerleşmesi sonrasında keratit yani kornea iltihabı gelişir. Keratitte gözün saydam tabakası üzerinde beyaz leke oluşur, şiddetli batma ve ağrı yaşanır. Daha derin kornea enfeksiyonlarında ise ülserleşme ve kornea delinmesi görülebilir. Kornea enfeksiyonları, görmenin azalması ve hatta kalıcı görme kaybına dahi neden olabilir. Bu nedenle belirtiler başladığında hızlı bir şekilde tedavi edilmesi gerekir. Kontakt lens kullananlarda keratit görülme olasılığı daha fazladır.

EN ÇOK KİMLER GÖZ ENFEKSİYONU YAŞAR ? Vücut direnci iyi olmayanlar, çok uzun süre havuzda kalanlar ve özellikle de kontakt lens kullananlarda enfeksiyon olasılığı artar. Kontakt lensler havuz suyunu içine emer ve mikropların lens gözeneklerine yerleşmesine neden olur. Kontakt lens kulananların yaz aylarında günlük kontakt lens kullanmaları daha güvenli olacaktır.

GÖZ ENFEKSİYONLARI BULAŞICI MI ? Havuzdan geçen enfeksiyonların büyük kısmı bulaşıcılık özelliği gösterir. Bu nedenle hasta kişinin göz salgılarına temas etmemek gerekir. El hijyenine dikkat etmeli, havlular ortak kullanılmamalı, göz damlalarını göze temas ettirmeden kullanmalı. Aynı damlayı birden fazla kişinin de kullanmaması hastalıktan korunmada önemlidir. Sağlıklı günler dileğiyle...

Op.Dr.Ahmet UMAY Bristol University Ophtalmology Section United Kingdom Kaynak : Acıbadem Hayat


Kıbrıs Göz Doktoru uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!