Glutensiz beslenme ve hamilelik

Glutensiz beslenme ve hamilelik

Gluten nedir? 

Gluten buğday, arpa ve çavdar gibi ürünlerde bulunan bir proteindir. Bazı ilçalar, vitaminler, dudak kremleri ve diğer ürünler de gluten ihtiva edebilir. Araştırmalar, gluten intoleransı ve düşükler arasında bir bağlantı olduğunu göstermiştir. Çölyak hastalığınız varsa glutensiz bir hamilelik geçirmeyi isteyebilirsiniz. Birçok gıda ve üründe gluten bulunmaktadır. 

Bu yüzden de hamilelik sürecinde glutensiz durmak zor olabilir. Yapay tatlandırıcılar, çeşniler ve bazı diş macunlarında bile gluten bulunabilir. Hamile iken sağlıklı bir beslenme sürdürmek çok önemlidir. Glutensiz bir hamilelikte, sağlınız için tehlike arz eden gıdalardan uzak durarak siz ve doğmamamış çocuğunuzun ihtiyacı olan besinleri tüketmeniz için özel ilgi göstermeniz gerekebilir. 

ÇÖLYAK HASTALIĞI VE HAMİLELİK 

Hamilelikte sağlıklı bir şekilde beslenmek ve gluten ihtiva eden ürünlerden uzak durmak mümkündür. Çölyak hastalığı, besinleri düzgünce sindirmenizi engelleyen bir sindirim bozukluğudur. Çölyak hastalığınız varsa gluten intoleransınız vardır. İlginç olan ise çölyak hastalığı erkeklerden çok kadınlarda görülmektedir. 

Ayrıca teşhis edilmemiş çölyak hastalığı bulunan kadınların düşük yaşama oranı oldukça yüksektir. En basit deyişle, çölyak hastalığı sizi ve bebeğinizin sağlığını tehlikeye atmaktadır. Hamilelik esnasında teşhis edilmemiş çölyak hastalığı olan kadınların sadece çölyak düşüğü yaşama oranları değil aynı zamanda da anemi ve erken doğum riksleri de oldukça yüksektir. 

GÜVENLİ GLUTENSİZ BİR BESLENME UYGULAMA 

Birçok sağlıklı ve glutensiz besini hamilelik esnasında tüketebilirsiniz. Bunlar. 

- Meyve 

- Sebze 

- Salata 

- Pirinç 

- Mısır 

- Kabuklu yemiş 

- Fasülyeler 

- Mercimek 

- Kırmızı et 

- Tavuk 

- Yumurta 

- Balıktır. 

 

Bu makale 6 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Op. Dr. Halit Fırat Erden

Op. Dr. Halit Fırat ERDEN, 30 Temmuz 1966 tarihinde Mersin'de doğmuştur. 1984 yılında Tarsus Amerikan Koleji'nde lisans öncesi eğitimini tamamlamıştır. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde başlamış olduğu tıp eğitimini 1990 yılında tamamlayarak tıp doktoru unvanı almıştır. 1995 yılında ise Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı'nda ihtisas eğitimini tamamlamış ve uzmanlığını almıştır. 1995 - 1997 yılları arasında University of California - San Diego'da Üreme Endokrinolojisi ve İnfertilite alanında üst ihtisas eğitimini tamamlamıştır. Eastern Virginia Medical School - Jones Institute Tüp Bebek Merkezi'nde ve Cornell Medical Center'da Gözlemci olarak bulunmuştur.  Op. Dr. Halit Fırat ERDEN, 1999 - 2009 yılları arasında Alman Hastanesi Tüp Bebek Merkezi'nde Medikal Direktör ...

Etiketler
Gluten
Op. Dr. Halit Fırat Erden
Op. Dr. Halit Fırat Erden
İstanbul - Kadın Hastalıkları ve Doğum
Facebook Twitter Instagram Youtube