Giderek artan bir trend: genital estetik

Giderek artan bir trend: genital estetik

Genital estetik operasyonlarla vajina girişinde, etrafında ve vajinada doğuştan ya da sonradan oluşan şekil bozuklukları düzeltilir. Özellikle normal yollardan doğum yapan kadınlarda oluşan vajinal sarkma, yırtık ve dikiş izleri, dudak yapısında bozulma, vajinada genişleme gibi deformasyonlar cinsel yönden isteksizlik ve tatminsizlik yaratabilir. Ayrıca doğumsal olarak iç dudakların büyük olması, dışa sarkması da estetik kaygıların yanı sıra fonksiyonel bozukluklarda oluşturabilir. Bu sorunlar kadının kendine karşı güvenini yitirmesine neden olabilir ve cinsel ilişkide tatmin olamama ya da tatmin edememe duygusunu getirebilir. Bu sorunları yaşayan kadınlar için vajina estetiği operasyonları, başarılı sonuçlar veren bir seçenektir

En sık uygulanan genital estetik operasyonlar?

İç dudaklarda küçültme (Lapioplasti): İç dudaklar vajina bölgesinde büyük dudakların arasında kalarak, ince bir deri kıvrımı şeklinde yer alır. Ön tarafta orta çizgide klitorisi kılıf gibi örter. Arka tarafa doğru küçülerek, belirsiz bir kıvrım haline gelir. Normalde ayakta dururken büyük dudakların arasında kalması gerekirken, dışarıya sarkan iç dudaklar, olması gerekenden büyük durur. Bisiklet-at binerken ve cinsel ilişkide sorun oluşturabilir, enfeksiyonlara neden olabilir, dışardan fark edilebilir. Ayrıca görüntü estetik açıdan kaygılara yol açabilir. Bu durumb bazı kadınlarda doğuştan oluşabilir, bazı kadınlarda ise doğum sonrası aşırı kilo alma, verme sonrasında gelişebilir.

Bu operasyon evli ya da bekâr 18 yaşını geçmiş herkese uygulanabilir. Kadının bakire olması ameliyata engel teşkil etmez. Çünkü kızlık zarı vajinadan 3-4 cm içeridedir. Ameliyat hafif bir genel anestezi ya da lokal anestezi altında hastanede ya da muayenehanede  uygulanmaktadır. Yarım saatle ile bir saat kadar süren ameliyat sonrasında, iç dudaklar arzu edildiği gibi küçültülmektedir. İç dudaklara kendiliğinden eriyen dikişler atılmakta ve ameliyat sonrasında herhangi bir iz kalmamaktadır. Ameliyattan sonra pansuman gerekmemekte, sadece antibiyotikli pomat uygulanmaktadır. Bu ameliyat sonrasında bir gün içinde normal yaşantıya dönülebilir. Tamamen iyileşme bir hafta içinde gerçekleşir. Cinsel ilişki için 3-4 hafta geçmesi beklenmelidir. Yapılan ameliyat gebe kalmaya, orgazma ve doğum yapmaya engel olmaz.

Vajina daraltma ameliyatı: Çiftler arasında yaşanan cinsel sorunlar arasında vajinal genişlik sorun yaratmaktadır. Vajinada olan genişleme, yapısal, doğumsal ya da doğum sonrasında meydana gelen travmalara bağlı bölgedeki kas ve yumuşak dokuların etkilenmesiyle oluşur. Bu operasyon estetik görüntüyü ve cinsel fonksiyonları düzeltmek için yapılır. Ameliyat sırasında vajinal kanal daraltılarak, belli miktarda mukoza dokusu çıkarılır, gevşeyen kas dokusunun kılıfı  dikilir ve vajina normal haline getirilir. Bu ameliyat da lokal anestezi ya da hafif genel anestezi altında uygulanabilir. Ameliyat sonrasında 1-2 gün içerisinde normal yaşama dönülebilir. Kendiliğinden eriyen dikişler kullanıldığından, dikişlerin alınma sorunu olmamaktadır. Cinsel yaşama dönüş ise, 6 hafta sonra başlamaktadır.

 

Bu makale 7 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

Prof. Dr. Fuat Demirci lise öğreniminin ardından İstanbul Tıp Fakültesi’ni 1983 yılında başarı ile tamamlayarak tıp doktoru olmuştur. 1986-1990 yılları arasında Zeynep Kamil Kadın Hastalıkları ve Çocuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde kadın hastalıkları ve doğum ihtisasını yapmıştır. 1990 yılında "Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı" olmuştur. Mart 1990-Aralık 1997 tarihlerinde Zeynep Kamil Kadın Hastalıkları ve Çocuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde dönüşümlü olarak doğumhane, yüksek riskli gebelikler tanı ve takip ünitesi ve jinekolojik cerrahi ve jinekolojik onkolojik cerrahi ünitelerinde başasistan (uzman) olarak çalışmıştır. Aralık 1997’de İzzet Baysal Üniversitesi Düzce Tıp Fakültesi'nde yardımcı doçent olarak öğretim üyeliğine başlamıştır. Kasım 2000’de doçent, Mart 2006’da profesör olmuştur. İstanbul Üniversitesi İstanbu ...

Prof. Dr. Fuat Demirci
Prof. Dr. Fuat Demirci
İstanbul - Kadın Hastalıkları ve Doğum
Facebook Twitter Instagram Youtube