HPV 100 den fazla çeşidi olan virustur. Düşük ve yüksek riskli tipleri vardır. Genellikle cinsel birleşme veyacilt teması ile bulaşır. Anüs ve genital bölgede siğil şeklinde ortaya çıkar.Bazen de rahim ağzına bulşaşarak rahim ağzı kanserine neden olur.

Temastan sonra bulaşma ve ortaya çıkma arasındaki kuluçka süresi belirsizdir. Cilt sıyrıklarından da geçebileceğinden sürtünme yoluyla da buşabilir.Erkek menisinde de tespit edilen virus vaginal yoldan ,cinsel ilişkiyle de bulaşabilir. Bazen kişi bu virusu taşıdığı halde hiçbir belirti vermez sadece partner taşır. Genital bölgede veya anüs çevresinde horoz ibiği şeklinde çıkıntılarla kendini gösterir.Tespit edildiğinde smear testi ile rahim ağzı kanser taraması ve hpv tipleme testi yapılmalıdır.

TEDAVİ

Siğilleri dondurmak , yakmak veya özel kremlerle yoketmektir.Vücut direnci arttırıcı ilaçlarla da bu virusun tamamen temizlenmesi de olabilmektedir. 18-45 yaş arsındaki erkek kadın herkes bu hpv virusuna karşı aşılanmalıdır. 3 doz cilt altına yapılan bu aşı en yüksek riskli hpv tiplerine karşı kişiyi ömür boyu korur.


İstanbul Kadın Doğum uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!