Gebelikte İlaç kullanımı hakkında

Gebelikte İlaç kullanımı hakkında

Zorunlu hallerde gebelikte ilaç kullanımı kurallara uymak şartı ile mümkündür.

Gebelik dönemi bazı yakınmalar, önceden var olan hastalıklar ya da gebelikte yeni gelişen durumlar nedeniyle çeşitli ilaçların kullanıldığı bir dönemdir. Elbette tıbbi durumlar gerektirdiğinde gebelik döneminde de ilaçlar kullanılmalıdır. Anne adayı şiddetli yakınmaları olduğunda gebe olduğu için tıbbın tedavi olanaklarından yoksun bırakılmayacaktır. Ancak gebelikte ilaç kullanımında uyulması gereken kurallar vardır ve bu kurallara uyularak kullanıldığında, gebelikte alınan ilaçların gebelik ve bebek üzerinde istenmeyen etkiler oluşturması beklenmez.

Mutlaka doktor önermeli

En önemli kural gebelikte tıbbi durum ya da yakınmalar ilaç kullanımını gerektirmedikçe ilaç kullanmamak ve kullanılacak ilaçları mutlaka doktor önerisiyle kullanmaktır.

Hemen her tıbbi durum için gebelikte kullanıma uygun bir ilaç vardır.

Bu makale 18 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

Op. Dr. Aziz Akkaya, 19 Ocak 1955 tarihinde Elazığ'da doğmuştur. Lisans öncesi öğrenimlerinin ardından Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde başladığı tıp eğitimini başarıyla tamamlayarak Tıp Doktoru unvanı almıştır. İhtisasını ise, yine aynı fakülte de 1981- 1985 yılları arasında tamamlayarak Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olmuştur.  İhtisas eğitimi sonrasında Isparta Senirkent Devlet Hastanesi'nde Başhekim olarak, Isparta Doğumevi'nde, ayrıca bu görev yerindeyken 4 yıl boyunca Isparta Burdur Tabip Odası Başkanı olarak çalışmalarını sürdürmüş daha sonra Antalya Devlet Hastanesi, daha sonra Eğitim ve Araştırma Hastanesi olarak hizmet veren Antalya Devlet Hastanesi'nde 3 yıl Başhekim yardımcılığı yapmıştır.  Op. Dr. Aziz Akkaya, mesleki çalışmalarına şu an Antalya'da bulunan özel muayenehanesi'nde devam etmektedir. ...

Etiketler
İlaç kullanımı
Op. Dr. Abdulaziz Akkaya
Op. Dr. Abdulaziz Akkaya
Antalya - Kadın Hastalıkları ve Doğum
Facebook Twitter Instagram Youtube