Rahim içi myomlar,

Myomlar rahim duvarındaki kas tabakasından orijin aldığına inanılan urlardır. 20-35 yaş arası kadınların %25 inde, yaşam boyu 10 kadının 7’ sinde myom oluşur. Myomlar yerleşim yerlerine göre adlandırılır. Rahim içine doğru büyüyen myomlara submüköz myomlar denir. Genelde myomların ¼ ünde şikayet olur fakat rahim içine doğru büyüyen myomlar en az sessiz kalan tiplerdir. Myomların genellemede %03-05 ‘inde sarkomla karşılaşılabilir. Sarkom denen kötü tip tümörler yaş ilerledikçe ve menapoz sonrasındaki submüköz myomlarda olasılığı artmaktadır.

Ortay çıkarrtığı rahatsızlıklar; Adet düzensizlikleri, Kasık ağrıları, Kısırlık, Aşırı Kanamalar ve Düşük şeklindedir.

Rahim içine doğru büyüyen myomların rahim içindeki parçasının yüzdesi, rahmin hangi duvarına yerleştiği, büyüklük ve sayılarına göre tedavi stratejisi tayin edilir.

Günümüzdeki en çağdaş tedavi şekli Histeroskopi dir. Histeroskopinin sağladığı avantajlar; Kısa bir operasyon süresi, Kısa hastane kalış süresi, Karın bölgesinde kesi yapılmadığı için kısa iylesme ve minimal enfeksiyon olması şeklinde sıralanabilir. Başarı operatörün deneyimli olması ve teknik donanım yetetrliliği ve güçlük derecesinden geçmektedir. Bazen büyük myomlar birden çok seans ile alınması gerekebilir. Başarı 0ranı yüksek, rahim alınma tehlikesi son derece azdır.

Riskleri; Rahim delinebilir, kanama olabilir, İşlem çok uzun sürerse, kullanılan suyun bir kısmı hastanın kan damarlarına girer ve hayati tehlikesi olabilen beyin ödemi meydana gelebilir. Uzun vadede gebelik olduğunda rahim duvarı yırtılması, plasentanın rahim duvarına aşırı yapışması söz konusu olabilir. Ancak bunlar çok nadir görülen komplikasyonlardır.

Çocuk isteği varsa myom alınan yerlerin iyleşmesi yaklaşık iki ay bir süre aldığı için yardımcı üreme teknikleri veya gebeliği arttırıcı diğer işlemlerin yapılması bu kadar bir süre ertelenir. Tüp bebek yapılacaksa bu tedaviden sonra yapılmalıdır.

Prof. Dr. Özay Oral


İstanbul Kadın Doğum uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!