Gebelikte aşılar ve ilaç kullanımı
Gebelikte aşılar ve ilaç kullanımı

Aşılar

Kızamık, Kabakulak, Kızamıkçık ve Suçiçeği aşıları canlı virüs aşıları olduğu için uygulanmaz. Çocuk felci aşısı artık önerilmiyor. Sarı huma yüksek riskli bölgelerde yapılabilir. Tifo, kolera salgın halinde yapılabilir. Kuduz, kuduz riski varsa aşı yapılabilir. Grip aşısı ilk üç aydan yapılmalıdır. Hepatit-B aşısı eğer taşıyıcılık yok ve bağışıklık gelişmemişse testleri yapıldıktan sonra uygulanmalıdır. Tetanos aşısı 5.aydan sonra uygulanmalıdır.

İlaç Kullanımı

Daha önceden süre gelen veya gebelik sırasında ortaya çıkan bir takım hastalıklar için ilaç kullanımı gerekebilir. Gebelik sırasında hangi ilacın ne kadar süre ile hangi dozda kullanılabileceği doktorunuz tarafından belirlenmelidir. Bu nedenle gebeliğe karar verdiğiniz zaman henüz gebelik başlamadan bir uzman doktorla irtibata geçip muayene ve gerekli tetkiklerin yapılması gerekir. Gebelik sırasında ilaç kullanılamayacağı yanlış bir inançtır.

Bütün ilaçlarla ilgili yapılmış araştırmalar mevcuttur. Buna göre gebeliğin belirli dönemlerinde güvenle kullanabilecek bazı ilaçlar vardır. Bu güvenli ilaçlar dışında bebek veya anne için riskli olabilecek veya henüz yeterince güvenirliği belirlenmiş olanlar da mevcuttur. Bu durumda yapılması gereken doktorunuza danışmadan hiçbir ilacı kullanmamanız ancak doktorunuzun önermiş olduğu ilaçları kullanmanızdır. Tedavi edilmesi gereken örneğin basit bir idrar yolu enfeksiyonu veya dişeti iltihabı ilaç kullanılarak tedavi edilmediğinde bir düşük veya erken doğum nedeni olabilir.


İstanbul Kadın Doğum uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!