SSVD için uygun olup olmadığınız konusunda kesi tipi ve iki doğum arası süre dışında, önemli olan faktörler şunlardır;

Kaç tane çocuk doğurmayı planladığınız: Çok sayıdaysa, tekrarlayan sezaryen artmış riskleri beraberinde getirecektir.

Daha önce, rahim yırtılması gibi bir olay yaşadıysanız ya da rahimde tüm tabakaları kapsayan bir kesiyle, myom çıkarılması ameliyatı geçirdiyseniz, asla normal doğum denenmemelidir.

Tıbbi durumunuz ya da şimdiki gebeliğiniz, önceki doğum şekline bakılmaksızın, sezaryen gerektirebilir. Mesela, plasentanın rahim ağzını kapatması, iri bebek, gibi.

Hangi hastane ya da merkezi seçeceğiniz: hem anne hem yenidoğan için, yoğun bakım şartlarının, kan transfüzyonu imkanının sağlanamadığı, devamlı sizi takip edebilecek bir ekibin sağlanamadığı tam teşekküllü olmayan bir hastanede asla normal doğum denenmemelidir.

Her iki doğum şekli konusunda doktorunuz tarafından tam olarak bilgilendirilmiş, risk-yarar konusunda, her iki yöntem için, aklınızda hiç soru kalmayacak şekilde anlamış ve bilgilendirilmiş onay formunu imzalamış olmalısınız.

Bunun dışında, her ne kadar SSVD ya da sezaryen planlansa da, hem gebelik hem de doğum başladığında, bu karar değiştirilebilir çünkü risk-yarar oranı değişebilir. Buna hazırlıklı olmalısınız. Mesela, doğumun başlamayıp, zaman aşımı olup, suni sancı ya da rahim ağzını yumuşatıcı ilaçlar gerekebilir. Ya da bebeğin pozisyonu makata dönebilir, bebek iri olabilir. Bu durumlarda, gebeliğin başında, SSVD planlanmış olsa da sezaryen doğum tercih edilmelidir. Tam tersine bir durum da bazen söz konusu olabilir: Sezaryen planladığınız tarihten önce doğum başlayabilir ve eğer rahim ağzı açılmanız oldukça ilerlemiş ve doğum eylemi sorunsuz seyrediyorsa, SSVD ye dönülebilir.

RİSK-YARAR BİLİMSEL ÇALIŞMA SONUÇLARI

Tekrar planlanmış sezaryen doğum:

Sezaryen Sonrası Normal (vajinal) Doğum (SSVD):

Rahim yırtılma riski: % 0.5

Bebekle ilgili riskler, özellikle sezaryene dönerse, planlanmış sezaryen doğuma göre % 0.25 daha fazladır.

SSVD nin başarılı olma yani, sezaryene dönmeyip normal doğum gerçekleşme olasılığı: %70

SSVD nin başarısız olma yani, sezaryene dönme olasılığı: %30

SSVD nin başarısız olma yani, sezaryene dönmesi durumunda, hem anneye hem bebeğe ait riskler, planlanmış tekrarlayan sezaryene göre artar ama bu artış çok yüksek değildir.

SEZARYEN SONRASI VAJİNAL DOĞUMUN BAŞARISIZLIĞINI ARTIRAN FAKTÖRLER

*Daha önce hiç vajinal doğum yapılmamış olması

*Zaman aşımı yani doğumun 41. haftada hala başlamamış olması

*> 40 anne yaşı

*BMI (vücut kitle indeksi)nin 30 un üzerinde olması,

*Önceki sezaryenin; doğumun ilerlememesi, genital kanalın uygun olmaması ya da açılma olmaması gibi bir sebeple yapılmış olması durumlarında, SSVD nin başarılı olması ihtimali azalır ve sezaryene dönebilir.

SONUÇ

SSVD kararı her anne adayının, bireysel olarak değerlendirilmesinden sonra,risklerin ayrıntılı şekilde görüşülmesi ,doğuma hazırlık eğitimi alması ve doğumda destek olacak kişilerin ve doğum yapılacak hastanenin belirlenmesi ile hekimiyle birlikte verilmesi gereken bir karardırHastane uygun, yüksek donanımlı olanaklara sahip olmalı, uygun ekip olmalı ve SSVD yapacak gebe yakınen takip edilmelidir

Dolayısıyla, böyle bir düşünceniz varsa, gebeliğin başında bunu hekiminizle tartışmalı ve olanaklar doğrultusunda beraber karar vermelisiniz.


İstanbul Kadın Doğum uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!