Gastrik by-pass sonrası püre-katı beslenme

Gastrik by-pass sonrası püre-katı beslenme

PÜRE – YUMUŞAK DİYET

Püre edilmiş diyet ameliyat sonrası 3.-4.hafta boyunca verilir. Artık mide keseniz iyileşmiş durumdadır. Yumuşak ve yarı-katı gıdaları rahatlıkla tolere edebilirsiniz. Öğünlerde öncelikle protein içeren gıdalara odaklanın, yağ ve şeker oranı yüksek ve sindirimi zor olan yiyeceklerden kaçının. Tam sıvı diyette izin verilen bütün içecekler, rafadan yumurta, ezilmiş yağsız peynir, meyve püresi ve püre edilmiş yiyecekler, bebek mamaları tüketilebilir.Üçüncü haftadan sonra ufak porsiyonlarda deneme yaparak sebze çeşitlerini haşlanmış veya buharda pişirilerek püre şeklinde yiyebilirsiniz. Günde 3-4 kere 100ml lik püre yeterli gelecektir. Beslenmenize ilave ettiğimiz bazı gıdaları rahatlıkla tolere edemeyebilirsiniz. Bu durum karşısında endişenmeyin. Tüketilen besinlere karşı ön yargılı olmayın, ilerleyen dönemde tekrardan tüketmeyi deneyin.

Eğer pürelenmiş yiyecekleri tolere etme sorunu yaşıyorsanız:

1.Yeme hızınızı yavaşlatmayı deneyin.

2.Porsiyonu azaltın.

KATI DİYET

5.haftadan itibaren her seferinde bir katı gıda tolere durumuna göre denenerek yavaş yavaş beslenmemize eklenebilir. Her lokma en az 15-20 kez çiğnenmeli ve katılarla sıvılar asla birlikte alınmamalıdır.

Vücudunuzun tepkisini ölçmek için her seferinde bir yeni gıda ekleyin.

Poşu kolay kolay geçemeyen topaklar oluşturmaya meyilli olduklarından ekmeği en son ekleyin.

Bu aşamada kırmızı et, çiğ sebzeler ve kabuklu çiğ meyveleri yavaş yavaş ekleyebilirsiniz.

Tüm gıdaları çok iyi çiğnemeyi ve eğer gerekliyse öğünlerde sadece az miktarda sıvı tüketmeyi unutmayın.

Midenizin alışma döneminde olduğunu unutmayın. Eğer çok hızlı yemek yerseniz , ya da yeterince çiğnemeden yerseniz , şişkinlik ve bulantı veya kusma gibi sorunlar yaşayabilirsiniz.

Ameliyattan yaklaşık üç ay sonra sınırlamalar kalkmıştır. Kırmızı et, çiğ sebze ile çiğ meyve yiyebilirsiniz. İyi çiğnemek kaydıyla tüm katı yemekleri yiyebilirsiniz. Şeker ve tatlılardan, kremalı çorba, sos, tereyağı, kızarmış gıdalar ve fast food gibi yüksek yağlı gıdalardan da kaçının.

 

Bu makale 7 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

Op. Dr. Erol Vural, 1974 yılında Kırşehir'de dünyaya geldi. İlkokul ve ortaokul eğitimini Kırşehir Cacabey İlköğretim Okulu'nda tamamlayan Dr. Vural lise eğitimini ise Ankara Aydınlıkevler İnönü Anadolu Lisesi' nde aldı. Tıp eğitimine 1992 yılında  Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde başlayan Dr. Vural, 1998 yılında mezun olarak tıp doktoru unvanını aldı. İhtisasını Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi bölümünde sürdüren Dr. Vural, uzman doktor unvanını almasının ardından mecburi hizmetini 2004 yılında 2 yıl süreyle Erzurum Palandöken Hastanesi'nde gerçekleştirdi. Ardından İsveç Karolinska Üniversitesi'nde klinik fellowship olarak Obezite ve Metabolik Cerrahi alanında çalıştı. Sonraki mesleki yaşantısında İstanbul Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi' nde ve Esenyurt Devlet Hastanesi' nde görev yapan Dr. Vural, 2 ...

Op. Dr. Erol Vural
Op. Dr. Erol Vural
İstanbul - Genel Cerrahi
Facebook Twitter Instagram Youtube