Fiziksel tıp ve rehabilitasyon uygulamaları

Fiziksel tıp ve rehabilitasyon uygulamaları

PROLOTERAPİ

Bir yenileme tedavisidir. Yapısı bozulmuş, yıpranmış, dejenere olmuş bağların eklemlerin, tendonların ve yumuşak dokunun kendisini yenilemesi anlamına gelir. Kas-iskelet sistemi ağrılarında etkili ve tedavi edicidir.

PRP TEDAVİSİ

Hastadan kan alma işleminden sonra hasta kanı özel bir işlemden geçirilerek PRP elde edilir. Prp içinde vücudumuzun hasarlı bölgelerini tamir eden hücreler yoğun olarak bulunur. PRP ile bu hücreler hasarlı bölegeye dire olarak verilmiş olur. Kas-iskelet sistem ağrılarında ve estetik amaçlı kullanılmaktadır.

KÖK HÜCRE TEDAVİSİ

Hastanın göbek yağından veya kemik iliğinden alınan materyalin özel işlemden geçirilerek vücudun hasarlı bölgesine verilir. Üst düzey bir tedavidir.

ÇAMUR TEDAVİSİ (PELOİD)

Tedavide kullandığımız jeolojik ve biyolojik olaylar sonucu oluşan organik ve inorganik maddeler olan peloid (tıbbi çamur) dir. Difüzyon yolu ile fizik tedavi esnasında uygulanır.

KUPA-HACAMAT TEDAVİSİ

Dokularda biriken toksik maddelerirn direk olarak atılmasını sağlayan aynı zamanda kronik ağrı ve bağışıklık üzerine de etkileri olan bir tedavidir. Vücutta biriken ağır metallerin atılmasını sağlayan yegane yöntemdir.

KURU İĞNELEME

Farklı uzunluklardaki çelik akupunktur iğnelerinin spazm olan tetik noktalara batırılarak kastaki spazmın çözülmesi kuru iğne tedavisi yönteminin esasını oluşturur.

KULAK AKUPUNKTURU

Kulak üzerinde vücudumuzdaki tüm organ ve dokuların temsil edildiği mikrosistemlerden biridir. Sigara bağımlılığı, yiyecek bağımlılığı (OBEZİTE), kronik ağrılarda etkilidir.

LENFÖDEM MASAJI

Lenfatik dolaşımın doğuştan veya sonradan gelişen nedenlerle bozulması sonucu, proteinden zengin sıvının birikimidir. Tek tedavi yöntemi olan lenfödem masajı ünitemizde yapılmaktadır.

REFLEKSOLOJİ MASAJI

Vücudumuzdaki tüm organlar ayak tabanımızda birebir olarak temsil edilir. Ayaktaki bu özel noktalara uygulanan ovma ve basınç, dolaylı olarak sinir sistemi, kan dolaşımı, sindirim, solunum yolları, lenf sistemi, hormonlar ve kemikler üzerinde etkisini gösterir.

MANUEL TERAPİ

Toplumda kas-iskelet sistemi hastalıkları, duruş bozuklukları, skolyoz, bacak boyu farklıları sıklıkla karşılaşılmaktadır. Bu tip durumlarda uygulanan kas, fasya, eklem odaklanarak eğitimli ellerle yapılan bir tedavi metodur.

KİNESİOTAPE BANTLAMA

Özel bantlarla eğitimli kişiler tarafından kas-iskelet sistemi ağrlarında ve ödemlerinde kullanılan bir tedavi metodur.

Bu makale 22 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Dr. Öğr. Üyesi Özgür Taşpınar

Dr. Öğr. Üyesi Özgür Taşpınar, 1982 yılında Elazığ'da doğmuştur. Lisans öncesi öğrenimlerinin ardından Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde başladığı tıp eğitimini başarıyla tamamlayarak Tıp Doktoru unvanı almıştır. İhtisasını ise, Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde tamamlayarak Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanı olmuştur. Patnos Devlet Hastanesi, Bezm-i Alem Üniversitesi, Çınarcık Devlet Hastanesi, İstinye Üniversitesi Liv Hastanesi gibi kurumlarda görev almış olan Dr. Öğr. Üyesi Özgür Taşpınar, bir çok bilimsel makale sahibi olup, aynı zamanda Adakent Üniversitesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü Kurucu üyesidir ve aynı bölümde Öğretim Görevlisi olarak çalışmıştır. İstanbul Mehmet Toprak Hastanesi'nde görev yapmış olup mesleki çalışmalarına Özel Ada Medica Tıp Merkezi'nde devam etmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır. ...

Etiketler
Prp tedavisi
Dr. Öğr. Üyesi Özgür Taşpınar
Dr. Öğr. Üyesi Özgür Taşpınar
Karaman - Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon
Facebook Twitter Instagram Youtube