Fetal gelişim, üçüncü trimestir ( son üç ay)

Fetal gelişim, üçüncü trimestir ( son üç ay)

Üçüncü Trimestir ( Son Üç Ay)

Doğum tarihiniz yaklaştıkça bebeğinizin büyümesi ve gelişmesi devam ediyor. Neler olacağına bir bakalım. Gebeliğinizde geriye sayım başladı. Artık sıkıldınız ve biran önce bebeğinizi görmek istiyorsunuz. Ancak hala rahminizde olaylar devam ediyor. Hafta gelişmeleri inceleyelim.

28. Hafta

Bebeğinizin boyu 35-37 cm, ağırlığı ise 1000-1200 gr civarındadır. Gözlerini kapatıp açabiliyor. Gözlerinin rengi de bellidir ancak bu renk özellikle mavi-yeşil gibi bir renkse 6 aya kadar renk değişikliği olabilecektir. 20–30 dakika süren uykuları olacaktır. Bebeğinizin hareketleri de özellikle yatarken ya da otururken daha da belirginleşecektir.

29.Hafta

Kemikleri tamamen gelişti ama hala yumuşak ve esnekler. Bu hafta bebeğiniz demir, kalsiyum ve fosfor depolamaya başlıyor. Hareketleri daha sık ve güçlü olduğu için tekmeleri canınızı bile yakabilir. 

30. Hafta 

Artık 37 haftaya kadar her hafta 200-250 gr alacak. Diyaframını kullanarak belli bir ritimde nefes alma denemelerine başlayabilir. Eğer hıçkırığı tutarsa, bunu rahminizde seyirme veya kasılma şeklinde hissedebilirsiniz. 

31. Hafta

Eğer bebeğiniz erkekse, testisleri böbreklerin yanından, kasıktaki testis torbasına gider. Kız çocukların klitorisi de belirgin hale gelir. Akciğerleri biraz daha gelişir ancak halen tam anlamıyla yeterli değildir. Eğer bebeğiniz bu hafta doğacak olursa nefes alabilmek için muhtemelen bir solunum cihazına ihtiyaç duyacaktır. Beyin kanaması gibi sorunların görülmesi, birkaç hafta öncesine göre daha az olacaktır.

32. Hafta

Bebeğinizin boyu 37-40 cm ve ağırlığı 1600-2000 gr kadardır. Bu haftada doğan hemen hemen tüm prematür bebekler yaşarlar. Lanugo olarak adlandırdığımız ince ayva tüyleri bu hafta dökülmeye başlar. Rahminiz artık daha çok kalınlaştığı için, bebeğinizin tekmelerini ve diğer hareketlerini daha az hissedebilirsiniz. Zaman zaman hareketlerini not etmek isteyebilirsiniz, özellikle hareketlerinin azaldığını düşünüyorsanız. İki saat içinde 10 dan az hareket tespit ettiyseniz doktorunuza haber verin. 

33. Hafta

Bebeğinizin gözleri ışığı ayırdedebiliyor. Göz bebekleri daralıp, genişleyebiliyor. Yine haftada 200–250 gr almaya devam ediyor.  Akciğerleri tamamen gelişmiş durumda ve bu hafta doğan bebekler daha yoğun bir bakımı gerektirse de hemen hepsi sağlıklıdırlar.

34. Hafta

Vernix adını verdiğimiz macunumsu beyaz koruyucu tabaka bu hafta daha da kalınlaşıyor. Bebeğiniz doğduğu zaman bu tabakanın kalıntılarını görebilirsiniz. Özellikle elinin üzeri, kol altı, kulak arkası ve kasık bölgesinde bunu daha rahat seçersiniz. Yumuşak ayva tüyleri tamamen kaybolmuş durumdadır.  

35. Hafta

Bebeğiniz büyümeye ve yağ depolamaya devam ediyor. Rahminizdeki sıkışıklık nedeniyle çok fazla tekme atamasa bile hareketlerini ve gerilmesini hissedebiliyorsunuzdur. 

36. Hafta

Bebeğinizin boyu 40–45 cm ve ağırlığı ise 2500–2750 gr arasındadır. Son olarak yüzünde yağ depolanır ve emme kasları güçlenerek emmeye hazır hale gelir. Doğuma hazırlanmak için bebeğinizin başı aşağıya doğru pozisyon almaya başlayabilir.

37. Hafta

Bu haftanın sonunda bebeğiniz artık doğuma hazır durumdadır. Yağ depolanması devam ettiği için vücudu yavaş yavaş yuvarlaklaşmaya başlar. 

38. Hafta

Bebeğiniz 3000–3250 gr ağırlığında artık. Her geçen gün sinir sistemi daha da gelişerek daha iyi çalışmaya başlıyor. Bu gelişme çocukluk ve ergenlik süresince de devam edecektir.

39. Hafta

Bebeğinizin deri altındaki yağ deposu, ısınması için sizin çok az yardımınıza ihtiyacı kalacak kadar artmış durumdadır. Plasenta, bebeğinizin doğumdan sonraki ilk altı ay süresince enfeksiyonla mücadele etmesine yardımcı olacak antikorları sağlamaya devam ediyor. Eğer anne sütü ile beslerseniz, sütünüzden de ekstra antikorlar gelecektir.  

40. Hafta

Bebeğinizin boyu 50 cm ve ağırlığı da 3250–3500 gr civarındadır. Eğer doğum tarihiniz yaklaştı ve hiçbir şey olmadı diye düşünüp endişeleniyorsanız merak etmeyin. Çünkü doğumun bir hafta geç (ya da erken) olması tam zamanında olmasına göre çok daha olağan bir durumdur. Gerçekten de ancak %5 oranında kadın, beklenen doğum tarihinde doğum yapar. Her ne kadar gebeliğinizin sonuna yaklaşsanız da sağlıklı bir hayat yaşamanıza dikkat etmeniz halen çok önemlidir. 

Lütfen aşağıda sıralanan yapılacak ve yapılmayacaklar listesini unutmayın;

Yapılacaklar:

Doktorunuzun vereceği vitaminleri alın.

Düzgün kilo almanıza dikkat edin.

Doktorunuzun önerdiği egzersizleri düzenli yapın.

Sağlıklı beslenin.

Strese ve diğer sağlık sorunlarınıza dikkat edin.

Doktorunuza düzenli olarak kontrole gidin. Gebeliğinizin son ayında bu muhtemelen haftada bir şeklinde olacaktır. 

Yapılmayacaklar:

Sigara ve alkolden uzak durun.

Doktorunuza danışmadan ilaç kullanmayın.

Gebeliğinizin son günleri artık, bunun tadını çıkarmaya bakın. Bundan sonra hayatınızda yepyeni bir dönem başlayacak. 

Bu makale 12 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Op. Dr. Ahmet Murat Emanetoğlu

Op. Dr. Ahmet Murat EMANETOĞLU, 7 Mayıs 1963 tarihinde Ankara'da doğmuştur. Lise öğrenimini 1981 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi'nde bitirmesinin hemen ardından Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde tıp eğitimine başlamıştır. 1987 yılında mezun olarak tıp doktoru unvanı almıştır. 1993 yılında ise SSK Göztepe Hastanesi'nde Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanlığını almıştır. 1993-1994 yılları arasında Bezm-i Alem Valide Sultan Vakıf Gureba Hastanesi'nde, 1993-1998 yılları arasında ise Özel Kadıköy Vatan (Universal Hospital) Hastanesi'nde çalışmış olan Op. Dr. Ahmet Murat EMANETOĞLU, 1997-1998 yılları arasında Özel Kadıköy Vatan Hastanesi ÜYTE (Tüp Bebek) merkezini kurmuş ve burada çalışmalar yapmıştır. 1998-2001 yılları arasında ise Özel Yeni İsviçre Hastanesi ÜYTE (Tüp Bebek) merkezini kurmuştur. 2001-2003 yılları arasında Özel H ...

Etiketler
Üçüncü trimestir ( son üç ay)
Op. Dr. Ahmet Murat Emanetoğlu
Op. Dr. Ahmet Murat Emanetoğlu
İstanbul - Kadın Hastalıkları ve Doğum
Facebook Twitter Instagram Youtube