Evliliğime nasıl yatırım yapabilirim?

EVLİLİĞİME NASIL YATIRIM YAPABİLİRİM?

Evliliğime nasıl yatırım yapabilirim?

Flört ve sevgili döneminin evlilik ile sonlanmasıyla birlikte eşler de birbirlerine yatırım yapmayı bırakabiliyorlar. Oysaki eşler birbirlerine ve evliliklerine yatırım yapmayı sürdürmelidirler. Evlilik yaşamı ile alınan yeni sorumluluklar, zorlu hayat koşulları, karı-koca, anne-baba, gelin-damat gibi yeni kazanılan cinsiyet rolleri ve ilişkinin zamanla monotonlaşması gibi nedenlerle evliliğe yatırım yapmak geri plana itilebiliyor. Tam da bu nedenlerden dolayı evliliğe yatırım yapılmalıdır, evlilik beslenmelidir, evliliğin iç kaynakları canlı tutulmalı ve evliliğin ihtiyaçları konuşulmalıdır. Kendisine yatırım yapılmayan bir evlilik geçtiği bu zor durumlarda ve karşılaştığı yeni roller karşısında daha çok bocalar.
Yatırım yapmak denildiğinde akla ilk gelen maddi yatırımlar olabilir. Bunlar evlilik içinde alınıp eşlerin birbirine hediye ettiği maddi değer taşıyan her şeydir. Maddi bir yatırım olarak bir eş diğer eşe araba, altın ya da ayakkabı alabilir. Herkesin sevgisini gösterme biçimi ve maddiyatı farklıdır. Önemli olan maddi ve manevi yatırımların birlikte sürdürülmesidir.
Evliliğe yapılan yatırımlarda maddi karşılığı olmayan duygusal içerikli davranışlarla yapılan yatırımlar daha anlamlıdır. Evlilik uzun soluklu bir maraton gibidir. Evliliğin başlangıcındaki aşk ve yoğun duyguların aynı şiddette sürmesi mümkün değildir. Ancak aşk zamanla sevgiye evrilir ve sevginin bir ömrü yoktur. Aşkın sevgiye evrilebilmesi ve evliliğin kendi içinden beslenip yaşayacağı yorgunluğun daha iyi yönetilebilmesi için evliliğe nasıl yatırım yapılabileceğini aşağıda bulabilirsiniz. Bunların hepsinin her evlilikte çok iyi uygulanması mümkün olamayabilir. Ancak bunlar zaman içinde evliliğe ne kadar dahil edilip bu davranışlar içselleştirilip kalıcı olmaları sağlanırsa evliliğin iskeleti de o kadar sağlam olur. 
Empati yapmak, teşekkür etmek, özür dilemek, etkin dinlemek, eşine biricik olduğunu hissettirmek, erkeklerin romantizm/kadınların erotizm sunması, iltifat etmek, eşinin ihtiyaçlarını fark etmek, sorunlar karşısında yan yana olmak, ben dili kullanmak, kök aileyle ayrışabilmek, problemleri konuşarak çözümleyebilmek, ev işlerinin bitirilmesinde görev dağılımı yapmak, gerektiğinde eşini affedebilmek, gerektiğinde eşini onarabilmek, gerektiğinde eşini övebilmek, gerektiğinde eşini motive edebilmek, yaşanan sorunlarda payına düşen sorumluluğu alabilmek, cinsel yaşam için özel geceler düzenlemek, çocukların sorumluluğunu paylaşabilmek, eşinin hobilerini önemsemek, eşinin başarılarını takdir etmek, özel günleri hatırlamak, minik sürprizler yapmak, eşinin hayallerine ilgi göstermek, eşinin fark edebileceği yerlere küçük notlar bırakmak, ortak yapılacak aktivite zamanları oluşturmak gibi.
Evliliklerin de tıpkı bizler gibi zaman içinde yıpranması kaçınılmazdır. Çünkü evlilikle kurulan aile birliği de canlı bir organizmadır. Birçok şeyden etkilenir. İlişkisini beslemeye evlilik boyunca da devam eden çiftler evliliğine yatırım yapan çiftlerdir. Bir evliliğe ne kadar yatırım yapılırsa eşler birbirlerine o kadar bağlanır o kadar güçlü olurlar. Bütün bu yatırımlara rağmen evliliğin tek başına içinden geçemediği sorunları karşısında mutlaka profesyonel bir yardım alınmalıdır.
 

Bu makale 25 Mayıs 2023 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Aile Danışmanı Aysun Polat

Aile danışmanı Aysun Polat lisans eğitimlerini Ankara Üniversitesi Antropoloji ve Anadolu Üniversitesi Sosyoloji bölümlerinde tamamladı. Ankara Üniversitesinde okurken aynı üniversitenin psikoloji bölümünden ve  tıp fakültesinden de dersler alarak kendisini insana dair farklı alanlarda geliştirme fırsatı buldu. Lisans eğitimleri sırasında çok sayıda akademik çalışmada aktif rol aldı. Bazıları şu şekildedir. Ankara Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde görevli bir psikoloğun, master tezi araştırmasının görüşmelerine örneklem grubu içinde katıldı. Ankara Üniversitesinde yürütülen cinsellik konulu doktora tezi için yapılan araştırmada saha asistanlığı yaptı. Newcastle Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi iş birliğiyle yürütülen gecekondu bölgelerindeki pilot araştırmada saha asistanlığı yaptı. Ankara Üniversitesinde yürütülen Türkiye’ ...

Etiketler
Evlilik terapisi
Aile Danışmanı Aysun Polat
Aile Danışmanı Aysun Polat
Ankara - Aile Danışmanı
Facebook Twitter Instagram Youtube