Eswt nedir?

Eswt nedir?

 ESWT  şok dalga tedavisidir. Vücudun dışında oluşturulan güçlü ses dalgalarının çelik başlıklı bir aplikatör aracılığı ile tedavi edilecek bölgeye cilt yüzeyinden uygulanır. Çok kısa sürede tedavi olanağı sağlayan genellikle ağrısız bir tedavi yöntemidir. 
                                        
  Nerelerde kullanılır?
                      
 Epin kalkanei ( topuk dikeni ), tendinit , tenosinovit , epikondilit , başlığı altında pek çok hastalıkta kullanılmaktadır. Ayrıca selülit, cilt sıkılaştırma, doğum çatlakları gibi estetik amaçlı da kullanlımaktadır. 
                    
   Ne kadar süre ile uygulanır?
                  
 Uygulama hastanın tanısına ve hastalığın evresine (ilerlemiş olup olmamasına)  bağlı olarak değişmekle beraber, seanslar yaklaşık 20- 25 dakika sürer. Ortalama 3-5 seans uygulanır. 
                    
   Yan etkileri nelerdir?

 Ciltte görülebilecek geçici kızarıklık dışında önemli bir yan etkisi yoktur. Uygulama sırasında bazen tolere edilebilir düzeyde ağrı olabilir ancak kısa sürede geçer.
                     
   Kimlere uygulanmaz?

 Hamilelere, çocuklara,  kalp pili olanlara, kanser hastalarına, kan sulandırıcı ilaç kullananlara uygulanmaz. Baş-boyun sinirlerine yakın bölgelere, akciğer gibi içinde hava olan organlara (direk olarak) uygulanmaz.

   Tedavinin başarısı

 İlk seanstan itibaren 1 hafta süre içinde ağrı azalmaya başlar. Amaç ağrıyı geçirmek değil, kalıcı olarak tedavi yapmaktır. ESWT ile yapılan tedavilerde başarı oranı, hastanın tanısına ve hastalığın evresine (ilerlemiş olup olmamasına)  bağlı olarak değişmekle beraber % 70-85 dir.  

Bu makale 27 Ağustos 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Uzm. Dr. Nurten Küçükçakır

Uzm.Dr. Nurten Küçükçakır, lisans öncesi öğrenimlerinin ardından Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde başladığı tıp eğitimini başarıyla tamamlayarak 2006 yılında tıp doktoru unvanı almıştır. İhtisasını ise, yine aynı fakültede yapmış ve 2012 yılında Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon uzmanı olmuştur. Dr Yaşar Eryılmaz Ağrı Doğubeyazıt Devlet hastanesi’nde mecburi hizmetini tamamladıktan sonra bir süre Balıkesir Devlet Hastanesinde görev almıştır. 2014 yılından bu yana Bursa Romatem Fizik Tedavi Hastanesinde çalışmaktadır. Yaklaşık 3 yıldır hem aktif poliklinik hizmeti sunmaya devam etmekte hem de Bursa Romatem Hastanesi Başhekimi olarak görev yapmaktadır.  Beyin felci ve omurilik felci hastalarında yüksek teknoloji robotik rehabilitasyon, hidroterapi, ergoterapi ve egzersiz programlarıyla çocuk ve erişkin hastaların tedavisinde deneyim ...

Yazarı sosyal medya'da takip edin
instagram
Etiketler
eswt nedir
Uzm. Dr. Nurten Küçükçakır
Uzm. Dr. Nurten Küçükçakır
Bursa - Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon
Facebook Twitter Instagram Youtube