Kas ve iskelet sisteminde doku iyileşmesini hedefleyen tedavi yöntemi olan prp

Kas ve iskelet sisteminde doku iyileşmesini hedefleyen tedavi yöntemi olan prp

İngilizce "Platelet Rich Plasma" ifadesinin baş harflerinden oluşan bir tanımlamadır. Bir kişiden alınan kanın eritrosit adı verilen kırmızı kan hücrelerinin ayrılıp çıkartılarak plateletlerin ( ya da diğer adıyla trombositlerin) nispeten zengin olduğu bir kan serumunun üretilmesi ve bu serumun iyileşmesi istene  dokuya doğrudan verilmesi yoluyla uygulanan bir tedavi yöntemidir. Plateletler (ya da trombositler) vücumuzda hasar gören dokuların onarımını ve doğal haline dönmelerini sağlamak için gerekli büyüme faktörlerini yapısında barındıran kan bileşenleridir. Vücudumuzda herhangi bir doku hasarı oluştuğunda kan dolaşımı yardımıyla bu dokuya toplanan trombositler (yani plateletler) bir tür onarım süreci başlatırlar, PRP uygulamasında ise hedef dokuya kan dolaşımı ile taşınacak miktardan daha fazla sayıda platelet verilmektedir, çünkü PRP ile elde edilen plateletlerin yoğunluğu kandakinden 2 ila 4 kat fazladır. Bu uygulama sonucu hasarlı dokunun onarımı da bu kadar hızlı ve güçlü bir şekilde başlamaktadır.

PRP ile eritrositleri ayrılmış kan serumu arasında ne fark vardır?

Eritrositleri ayrılmış kan serumu PRP değildir. PRP'nin tedavi edici özelliğe sahip olabilmesi için yapısındaki plateletlerin vücuda geri verildiği sırada "canlı" kalan hücreler olmaları gerekir. Ancak canlı plateletler bir dokuyu iyileştirebilecek şekilde işlev gösterebilirler. İyileşmesi istenen dokuya verildiklerinde "Büyüme Faktörü" adı verilen maddeleri salgılar ve tamamen kişiye özel bu büyüme faktörleri ile aşınmış, hasar görmüş dokuyu yenilerler. Bunun için PRP denen biyolojik materyalin;

Hastanın kendisine ait taze kandan üretilmesi,

Havayla dahi temas etmeyecek şekilde steril biçimde üretilmesi,

Plateletlerin hasar görmeden alınabilmesi (hasarlı platelet çok sayıda olsa bile tedavi edici olamaz)

Dokunun iyileşme sürecini uzatabilecek bazı kan bileşenlerinden de (beyaz kan hücreleri) kısmen ayrıştırılmış olması,

Üretilir üretilmez hemen kullanılması gerekir. İlk 30 dakika içinde uygulanması çok değerlidir. Bu nedenle PRP hazırlanması aslında "canlı vücut sıvısı" transferidir. Biyokimya laboratuarlarında kan testi yapmak amacıyla üretilmiş tüpler başta sterilite olmak üzere bir çok nedenden dolayı PRP üretmeye elverişli değildir. Bu nedenle de PRP üretebilecek olan özel araç ve gereçler TC Sağlık Bakanlığı ve hakemliği dünyaca kabul edilmiş tarafsız resmi kuruluşlar (TÜV, SUD, FDA gibi) tarafından onaylanmış olmalıdır.   Kullanılan PRP Kitlerinin CE ve Klass2B sertifikalı olmasına özellikle dikkat edilmelidir.

PRP Nasıl Hazırlanır ve Nasıl Uygulanır?

Hastadan doğru kitler ile alınan kan santrifüj edilir.Santrfüj işlemi sonrasında ayrılmış olan kan serumu hasar görmüş olan ekleme, kas dokusunda, bağ dokusuna, tendona, cilde ya da saç köklerine enjeksiyon yoluyla verilir.

Hyaluronik Asitli PRP Nedir?

Hyaluronik asit eklem boşluğunda gelişen enflamasyonun baskı altına alınmasında, bu enflamasyon nedeniyle oluşan serbest radikal denilen zararlı kimyasal köklerin etkilerinin giderilmesinde çok büyük klinik yararlar sunan, aynı zamanda kaydırıcı özelliği ile eklem hareketlerini kolaylaştıran ve eklem ağrılarını gideren bir maddedir. PRP ise hasar görmüş eklemin doğal yolla yenilenip işlevlerine kavuşmasında yardımcı olan bir kan ürünüdür. Hyaluronik asidin bulunduğu bir ortamdaki plateletlerin işlevlerini çok daha rahat ve etkin biçimde yerine getirdiği bilinmektedir. Bu nedenle hem kaydırıcı işlevi ve ağrı giderici özelliği olan hem de eklem veya kemik dokusunda doğal bir iyileşme sağlayan bir ürün olarak Hyaluronik Asitli PRP geliştirilmiştir. Her iki maddeyi de bir arada ve tek bir adım halinde veren özel PRP kitleri hastanemizde de kullanılmaktadır.  Bu kitler (Cellular Matrix) önceden tek başına uygulanan HA tedavisine doyurucu yanıt vermemiş hastaların % 94,4 ‘ünde önemli bir ağrı kesici etki ve işlevsel düzelme sağlamıştır.

PRP Nasıl Uygulanır?

Çoğunlukla lezyon ve çevresine (sorun teşkil eden vücut bölgesine lokal olarak), 2-4 hafta arayla hekimin önerdiği dozda uygulama yapılır.PRP uygulaması bir anlamda vücudun kendini yenileme mekanizması harekete geçirilmiş olmaktadır. Bu tedavi nedene yönelik ve dokuyu yapılandırıcı bir tedavi olduğundan sonuçlar kalıcıdır.

Uygulama esnasında PRP'nin daha aktif hale gelmesi için enjeksiyona Ozon eklenebilir. Ozon PRP'nin en güçlü aktivatörlerindendir.

PRP Uygulaması Öncesinde ve Sonrasında Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Uygulamadan önce doktor tarafından ön görülen süre kadar NSAI ( steroid olmayan antienflamatuar ilaçlar) ve Antikoagülan (kan sulandırıcılar) kullanımı kesilir.

Uygulama sonrasında zorlayıcı fiziksel aktiviteden kaçınmak gerekir. Enjeksiyonun yapıldığı bölgede hafif bir ağrı olabilir.

Bu makale 13 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Dr. Öğr. Üyesi Ayşegül Ellialtıoğlu

Yard. Doç. Dr. Ayşegül ELLİALTIOĞLU, lisans öncesi öğrenimlerinin ardından Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde başladığı tıp eğitimini 1996 yılında başarıyla tamamlayarak Tıp Doktoru unvanı almıştır. İhtisasını ise, 2001 yılında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı'nda tamamlamıştır.

Beşyüzevler Hayat Hastanesi, Galatasaray Spor Klünü, Esenler Hayat Hastanesi, Özel İstanbul Hospital, Özel Akgün Tem Hospital ,Özel Bilgi Üniversitesi öğretim görevlisi gibi bir çok kurumda görev almış olan Yard. Doç. Dr. Ayşegül ELLİALTIOĞLU, mesleki çalışmalarına İstanbul/Bakırköy'de bulunan Muayenehane & Ozon Sağlık Merkezi'nde devam etmektedir.

İnstagram : dr.aysegulellialtioglu

Etiketler
Prp tedavisi
Dr. Öğr. Üyesi Ayşegül Ellialtıoğlu
Dr. Öğr. Üyesi Ayşegül Ellialtıoğlu
İstanbul - Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon
Facebook Twitter Instagram Youtube