Yürüme robotu

Yürüme robotu

Lokomat

Robotik cihazlar ve sanal gerçeklik günümüzde giderek artan ölçüde modern tıbbın bir parçası haline gelmektedir. Robotik teknolojinin kullanıldığı alanlardan biri de rehabilitasyondur. Özellikle nörolojik rehabilitasyonda değişik robotik cihazlar yardımıyla iyileşme ve fonksiyonu geri kazanma süreci hızlandırılabilmektedir. Bu robotik teknolojiler, klasik fizik tedavi ve rehabilitasyon yöntemleri ile birlikte kullanıldığında daha iyi sonuçlar alınabilmektedir. Robotik rehabilitasyonda kullanılan en yaygın cihazlardan biri yürüme robotlarıdır. Lokomat bu yardımcı cihazlar içerisinde en gelişmiş teknolojik yeniliklere sahip cihazlardan birisidir.

Lokomat nedir?

Lokomat, travmatik beyin ve omurilik yaralanmaları, inmeler, nörolojik veya ortopedik nedenlerden kaynaklanan yürüme yeteneğinin kaybı durumlarında, yürüme yeteneğinin tekrar kazanılması ve geliştirilmesi için kullanılan robotik yürüme rehabilitasyon sistemidir. Hastanın vücut ağırlığının büyük kısmını alarak eklemlerinin rahat hareket etmesini sağlayan ve normal yürüyüş kalıbının tekrar kazanılmasını amaçlayan bir tedavi seçeneğidir.

Lokomat Yürüme Robotu

Nasıl etki eder?

Nöroplastisiteye dayalı “göreve-özgü öğrenme” kavramı, sürekli tekrarlamalar ve yoğun eğitimler sayesinde, günlük hayatın aktivitelerinin eğitimle elde edilebileceğini ve geliştirilebileceğini savunur. Robotik Lokomat tedavisi bu talebi karşılar. Yapılan çalışmalarda, yaralanma veya hastalık sonrası yürüme kalıbı etkilenmiş hastalarda, tekrarlayan yürüme hareketi ile yeni uyarım yolları oluşarak beyin ve omuriliğin çalışmasına yardımcı olduğu gösterilmiştir.  Fonksiyonel hareket ve duyusal uyarı, MS (multiple skleroz),serebral palsi veya diğer nörolojik hastalıkların yanı sıra, felç, omurilik yaralanması ve travmatik beyin hasarlı hastaların nörolojik rehabilitasyonunda önemli bir rol oynar.

Lokomat nasıl çalışır?

Tedaviye alınacak hasta, önce vücuduna giydirilen taşıyıcı giysi aracılığı ile cihaz içine alınır. Vücut ağırlığı tamamen cihaza aktarıldıktan sonra, hastanın bacaklarına robotik yürütücü aparatlar bağlanır. Yürüme bandı üzerinde normal yürüme kalıbını oluşturacak şekilde kısmi yük aktarımı yapılarak hasta yürümeye başlatılır. Robotik yürütücüler algılayıcı sensörleri yardımıyla, yürüme sırasında aktif hareketi ortaya çıkarmayı ve güçlendirmeyi hedeflerler. Bu sırada hasta önündeki aynadan veya sanal gerçeklik ekranından yürüyüşünü takip edebilir.

Robotik yürüme tedavisinin avantajları nelerdir?

Robotik yürüme sisteminin en önemli avantajı, normal yürümeye çok benzeyen şekilde hareketler yaptırması ve beyindeki merkezleri sürekli uyarmasıdır. Bu yöntemle hastaların iyileşme süreci hızlandığı gibi yürüme şekilleri de normale yakın biçimlerde gelişir.

Daha uzun ve yoğun fonksiyonel eğitim seansları sayesinde manuel tedavilerle kıyaslanamayacak şekilde hızlı ilerlemeler sağlanır.

Terapistin fiziksel yorgunluğunu ortadan kaldırır. Kullanım için tek terapist yeterlidir.

Hastanın yürüme aktivitesi, kolay bir şekilde denetlenir ve değerlendirilir.

Yürüyüş modeli ve destekleyici güçler fonksiyonel eğitime uyum sağlamak için hastanın ihtiyaçlarına göre bireysel olarak ayarlanabilir.

Görselleştirilmiş performans geri bildirimi sayesinde gelişmiş hasta motivasyonu sağlanır.

Bilgisayar destekli değerlendirme ölçekleri ile hasta gelişimi hakkında kolay ve yeniden elde edilebilir ölçümlerin elde edilmesi mümkün olur.

Eğer gerekirse kolay bir şekilde robotik tedaviden manuel yürüme eğitimine geçiş yapılabilir.

Robotik yürüme tedavisinden kimler yararlanabilir?

Robotik yürüme tedavisinin birincil hedefi kaybolmuş veya bozulmuş yürüme yeteneğinin geliştirilmesidir. Bu amaçla travmatik beyin ve omurilik yaralanmaları, inme ve diğer nörolojik rahatsızlıklar başta olmak üzere, yürüme yeteneğini bozan nörolojik ve ortopedik birçok rahatsızlıkta robotik yürüme tedavisinden faydalanılabilir.

Çocuk hastalar robotik yürüme tedavisine girebilir mi?

Pediatrik ortez imkanlı Lokomat Pro cihazı sayesinde, serebral palsi, travmatik beyin hasarı veya diğer nörolojik bozukluklara bağlı olarak yürüme işlevi bozulmuş çocuk hastalar robotik yürüme eğitimine alınabilirler. Çocuklar için geliştirilmiş özel aparatlar, bu hastalar için konforu ve optimal uyumluluğu sağlayarak, yetişkinler için üretilmiş versiyonla aynı fonksiyonel faydaların elde edilmesini mümkün kılar. Pediatrik Lokomat yaklaşık 4 yaşından itibaren, yürüyüş bozukluğu olan çocuk hastaların rehabilitasyonlarında başarı ile kullanılmaktadır.

Bu makale 28 Aralık 2020 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Uzm. Dr. Nurten Küçükçakır

Uzm.Dr. Nurten Küçükçakır, lisans öncesi öğrenimlerinin ardından Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde başladığı tıp eğitimini başarıyla tamamlayarak 2006 yılında tıp doktoru unvanı almıştır. İhtisasını ise, yine aynı fakültede yapmış ve 2012 yılında Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon uzmanı olmuştur. Dr Yaşar Eryılmaz Ağrı Doğubeyazıt Devlet hastanesi’nde mecburi hizmetini tamamladıktan sonra bir süre Balıkesir Devlet Hastanesinde görev almıştır. 2014 yılından bu yana Bursa Romatem Fizik Tedavi Hastanesinde çalışmaktadır. Yaklaşık 3 yıldır hem aktif poliklinik hizmeti sunmaya devam etmekte hem de Bursa Romatem Hastanesi Başhekimi olarak görev yapmaktadır.  Beyin felci ve omurilik felci hastalarında yüksek teknoloji robotik rehabilitasyon, hidroterapi, ergoterapi ve egzersiz programlarıyla çocuk ve erişkin hastaların tedavisinde deneyim ...

Etiketler
yürüme robotu yürüme problemleri lokomat
Uzm. Dr. Nurten Küçükçakır
Uzm. Dr. Nurten Küçükçakır
Bursa - Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon
Facebook Twitter Instagram Youtube