Estetik mi? güzellik mi?

Estetik mi?  güzellik mi?
Estetik mi? Güzellik mi?
Güzellik herkese göre farklılık gösterir. Estetik ise yapıların uyumudur. Dolayısı ile asıl amaç estetiktir. Yüzümüzde bulunan yapıların altın kurallar olarak değerlendirilen ölçümlere uyumu estetiği gösterir. Bir kişide burunun üstünün düz olması hatta hafif kamburunun olması yüzün diğer hatları ile değerlendirildiğinde altın kurallara uyum sağlıyorsa aslında estetik bir durumdur. Bu da bazılarına göre güzel olarak değerlendirilirken bazılarına göre güzel değildir. Burada sorun güzel değil kısmıdır. Güzel olmayan kısım burunun kambur olan bölgesi düzeltilir ve sonuç güzel olur. Burun üzerinde kamburu olan birçok model ve sinema sanatçısı vardır. Bunların hemen hemen hepsi estetik olarak uygun kabul edilir çünkü yapıları altın kurallar içindedir.
Diğer yandan özellikle yüzümüzde zaman ile deforme olan cildimizdir. Cildin kalitesi zamanla bozulur ve sarkmalar olur. Bunlar; üst göz kapağımız, elmacık kemik üzerindeki çıkıntımız, dudak kenarı, çene altı ve gıdı bölgemizdir. Bu olay hastanın huzurunu bozar ve kendisini yaşlı hisseder. Bu durumda biz hastayı gençleştirmeyiz ama sarkan bu yapıları eski yerine taşırız. Sonuç olarak hastada daha diri bir görüntü elde edilir. Bu da güzel olarak tarif edilir ama gene de estetik bir uyumdur.
Hanımlarımızda özellikle basenlerde biriken yağlar vücudun konturlarını bozar. Liposuction tekniği ile bunlar alınınca estetik bir görüntü elde edilir ve bu da güzeldir. Aynı şekilde göğüslerin büyük olması veya küçük olması da estetik olarak uyumlu ve sonuç da güzel değildir.
Bir diğer konu ise tüm estetik müdahaleler bir yere kadar hastaya yardımcı olur. Her kişide bazı gelişimsel asimetriler vardır. Bunları tam düzeltmek mümkün değildir. Bunlar olabildiğince azaltılarak estetik sınırlarda sonuçlandırılmaya çalışılır. Çok fazla istekler ve müdahaleler kötü sonuçlar doğurur. Bunlar hastaya önceden anlatılıp yola birlikte öyle çıkılır.
Sonuç olarak estetik cerrahın estetik sınırları ve altın kuralları iyi bilmesi hastaya doğru bir şekilde açıklayabilmesi çok önemlidir. Böylece her zaman sonuçlar estetik olarak uygun ve ortam için güzel kabul edilir. Estetik bir uyum var ise bu mutlaka güzeldir. Estetik ve güzellik bir birini tamamlayan bir terimdir.

Bu makale 7 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Prof. Dr. Cihat Nazmi Baran

Etiketler
Estetik
Prof. Dr. Cihat Nazmi Baran
Prof. Dr. Cihat Nazmi Baran
İstanbul - Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi
Facebook Twitter Instagram Youtube