Bu yazımızda sizlere kızlık zarı dikimi konusunda bilgi vermeye çalışacağım. Herhangi bir nedenle bütünlüğü bozulan kızlık zarı cerrahi olarak dikilerek onarılabilmektedir. Burada başarı yırtığın oluş zamanına ve dokuların vereceği cevaba bağlıdır.

Kızlık zarı tamirinde Kalıcı ve geçici yöntem olarak isimlendirilen iki yöntem vardır.

Kalıcı Yöntemde bütünlüğü bozulan kızlık zarı vagen duvarından kaldırılan flep veya flepler sayesinde tamamen eski zarı taklit edercesine yeniden kızlık zarı yapılır. Eğer hasta daha önceden düşük, doğum veya kürtaj olduysa kalıcı yöntem yapılırken aynı esnada daraltma işlemi de yapılabilmektedir.

Geçici kızlık zarı dikimi ile kızlık zarı evlenmeden 1-2 gün önce yapılan cerrahi olarak tamir edilebilmektedir. Burada amaç yırtılan kızlık zarının parçalarını dikişlerle bir araya getirmek ve ilişki sırasında kanama oluşmasına olanak sağlamaktır.

Kızlık zarı dikimi genel anestezi altında veya lokal anestezi ile rahatlıkla yapılabilmektedir. Ameliyat esnasında derin dokulara girilmediğinden ve yüzeyde çalışıldığından lokal anestezi ile de hasta herhangi ağrı ve rahatsızlık duymadan ameliyat gerçekleştirilebilir. Eğer genel anestezi ile yapılacaksa hasta en az 6 saat aç ve su içmeden gelmesi gerekmektedir. Biz kliniğimizde lokal anestezi ile ameliyat yapmayı tercih ediyoruz.

Geçici kızlık zarı onarımı 15- 20 dakika sürmektedir. Kalıcı flep yöntemi ile kızlık zarı onarımı ise yaklaşık bir saat sürmektedir.

Dokuların iyileşmesi bakımından kızlık zarı tamirinden sonraki bir hafta çok önemlidir. Gereken ilaçlar hastaya verilmekte ve pansuman yapılması hemşirem tarafından hastaya öğretilmektedir. Hastalarımız bir hafta süresince denize , havuza girmemeli, spor yapmamalı ve bacağını aşırı açmasını gerektirecek aktivitelerden kaçınmalıdır. On gün sonra yapılan kontrollerde herhangi bir problem olup olmadığına bakılarak hastaya bilgi verilmektedir.

Hastalarımız kızlık zarı onarımından hemen sonra önerilerimize uyarak günlük yaşamına rahatlıkla dönebilir.

Kızlık zarı onarımı partneriniz tarafından anlaşılmamaktadır. Kızlık zarı onarımı yapıldığı uzman bir doktor muayene ederse anlaşılabilir. Bu ameliyatta esas amaç kızlık zarını eski haline döndürmek değil, ilişkide kanama olmasını sağlamaktır. Bunun dışında diğer muayene yöntemleri ile veya ultrason, tomografi, MR gibi görüntüleme teknikleri ile kızlık zarının tamir edildiği anlaşılamaz.

Kızlık zarı dikimi cerrahi bir yöntemdir.. Her cerrahi işlemde olduğu gibi kızlık zarı onarımında da ağrı enfeksiyon ve kanama ortaya çıkabilmektedir. Genellikle bu komplikasyonlar ameliyat sonrasın 1 hafta görülmekte 1 hafta boyunca sızıntı şeklinde kanama ve batma şeklinde ağrılar olabilmektedir. Çok ciddi komplikasyonları olan zor bir ameliyat kesinlikle değildir.


Trabzon Plastik Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!