En sağlıklı ve en güzel içeceğimiz "su"
En sağlıklı ve en güzel içeceğimiz "su"

Su , bizim ennn güzel ennn mucizevi içeceğimiz.Dünyanın her tarafı nasıl sularla kaplıysa vücudumuz da aynı şekilde sularla kaplıdır.Vücut ağırlığımızın ortalama %50 si sudan oluşuyor.Tabiki de bunun da bir sebebi var.İnsan vücudundaki hemen hemen bütün olaylar suyla meydana gelmekte.Vücut tamamen suyla çalışan bir mekanizma .

Su gerçekten de bir hayat kaynağı.Vücut suyundaki %20 lik bir kayıp ölümle sonuçlanmakta.Bu nedenle de vücut suyumuzu dengede tutmaya çok çok özen göstermeliyiz.

Su dengemizi nasıl sağlayabiliriz?

Suyun bizim için olmazsa olmaz olduğunu hepimiz biliyoruz.Hayatın devamlılığı için,elektrolit dengesi için ,kilo dengesi, ödem oluşumunu önlemek için su dengesi önemli.Yetişkin vücudu her gün ortalama 1500 ml suyu idrar, deri ve solunum yoluyla kaybeder.Dengeli bir şekilde su aldığımızda hem kaybedilen suyu geri alıp sıvı dengesini sağlarız hem de ödem oluşumunu doğrudan engellemiş oluruz.

Vücut ağırlığına göre ortalama olarak su alım miktarı belirlenebilir.Kilo başına 30 ml su alarak pratikçe bir denge oluşturulabilir.Yani 80 kg bir bireyin ortalama 80x30=2400 ml su alması yeterli olabilir.Bununla birlikte vücudun su ihtiyacı kişiden kişiye değişkenlik gösterebilir.Bu dengeyi kontrol etmenin en güzel yolu ise idrar rengini kontrol etmektir.İdrar renginin çok açık sarı renkte olması en idealdir.İdrar renginiz ne kadar koyu ise susuzluğunuz o kadar fazla demektir.

Su tüketiminde hava sıcaklığını mutlaka gözönünde bulundurmamız gerekir.Sıcaklıkla birlikte bir o kadar da su kaybı artmaktadır.Havaların da ısındığı şu dönemlerde su miktarınızı mutlaka arttırmaya çabalayınız.

Suyun miktarı kadar nasıl tüketildiği de çok önemlidir.Kesinlikle tek seferde yüklü miktarda su tüketmenizi önermem.Suyu yudum yudum ve belli aralıklarda içmek çok önemli bir ayrıntıdır.

Suyu yemek aralarında , yemekten önce ,sonra ,uyandığımızda rahatlıkla tüketebiliriz.

Her sabah uyanır uyanmaz ve gün boyu her iki saatte bir , bir bardak su için.

Suyun mucizevi etkilerini genel olarak şöyle sıralayabilirim.

*Öncelikle hayat kaynağı.Vücudumuzun ihtiyacını karşılayacak yeterli miktarda su tüketmek organ fonksiyonlarımızı düzenlerken kaslarımızın daha iyi çalışmasını sağlar.

*Sadece 1 bardak su bile susuzluğunuzu ve iştahınızı kesmeye yeter.Beynimiz bazen susuzlukla açlığı birbirine karıştırabilir. Su itiğinizde aç olmadığınızı hissedeceksiniz . Daha ölçülü ve daha ılımlı yemek yemenize yardımcı olacaktır su içmek.

*Alerji ve astım durumunda bol su için.Yeterli miktardaki su ile astım krizleri ve alerjik reaksiyonlardan kurtulabiliriz.

*Yapılan araştırmalar yeterli su içmenin kilo vermeyi kolaylaştırdığını göstermektedir.Ayrıca yağ yakımını da hızlandırmaktadır. Metabolizmayı hızlandırmanın en güzel yollarından bir su içmektir.

*Su ;böbrek fonksiyonları,kan dolaşımı ,vücut ısı dengesi, besinlerin taşınması ve vucuttaki atıkların atılması için olmazsa olmaz bir içecektir. Gün içersinde yetersiz su tüketimi halsizlik ve yorğunluk hissine neden olabilir. Ayrıca konsantrasyon bozukluğu ve unutkanlığa da yol açabilir.

* Yeterli su alımının eklem ağrılarınıza da iyi geldiğini hissedeceksiniz. Vücuttaki bir çok ağrının sebebi susuzluktur. Hazımsızlık,romatizma,sırt ağrıları, baş ağrısı gibi bir çok ağrı susuzluğun ilk sinyalleridir. Susuzukla birlikte eklemlerde şişme ,yumşama ve sürtünme ile şiddetlenen ağrılar oluşmaktadır.

*Su böbrek ve karaciğerin daha iyi çalışmasını sağlar.

*Yeterli su alımı selüliti ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

*Su masum ve mucizevi bir içecek .Bize kilo aldırmaz .Ama suyun yerine konulan her bir içecek yemek alımını arttırmakta ve şişmanlamayı tetiklemektedir.

*Kolesterolü düşürmenin doğal bir yolu da su içmek.

*Yeterli su alımında damarlar su kaybını önler ve tansiyon daha dengeli olur.

*Susuzluk beyin fonksiyon işlevlerinde gerileme oluşturur .Stres ve depresyon durumunu tetikler. Yeterli su alımı bu durumları önlemeye yeter.

Sağlık için suyunuzu hep yanınızda bulundurun.

İyi yaşam dileklerile...


İzmir Diyetisyen uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!