Balık yağı doğumdan ölüme kadar her bireyin düzenli olarak tüketmesi gereken bir besin maddesidir. Yapılan çalışmalar hamilelik döneminde balık yağı takviyesi alan annelerin çocuklarının takviye almayan annelerin çocuklarına göre işitsel ve görsel zekalarının, odaklanma becerilerinin daha iyi geliştiğini, omega-3 yağ asitleri seviyesi düşük olan çocukların bu becerilerde zorlandıklarını göstermektedir.

-Çocuklarda Balık Yağının Faydaları nelerdir?

-Çocuklarda hiper aktivite, dikkat eksikliği gibi sorunların gelişmesini önlüyor -Göz sağlığı üzerine koruyucu etkiler gösteriyor. -Çocukların matematiksel zekalarının gelişimine olumlu katkı sağlıyor . -Kemik gelişimine yardımcı oluyor. -Kalp rahatsızlığı riskini düşürüyor.

Balık Yağı Kullanılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

-Balık yağı kullanımında kalp-damar sağlığı üzerine olumlu etkiler amaçlanıyorsa EPA;beyin sağlığı, konsantrasyon üzerine olumlu etkiler amaçlanıyorsa DHA oranı yüksek takviyeler tercih edilmelidir. -Çocuklarda daha çok beyin gelişimi üzerine etkiler beklendiği için 250 mg DHA içeren takviyeler yeterli olacaktır.

-Balık Yağı Alerji Yapar mı?

-Kişinin balığa veya kapsülün içindeki vitaminlere alerjisi varsa balık yağı tüketmek de alerjik reaksiyonlara neden olabilir. -Fakat böyle bir durum söz konusu değilse aksine omega-3 tüketimi alerjik hastalıkların gelişme riskini düşürüyor.

Balık Yağı Bağışıklığı Güçlendirmede Etkili mi ?

Evet,balık yağı içeriğindeki omega-3 yağ asitleri aracılığıyla bağışıklığı güçlendirir.

-Balık Yağının İçinde Hangi Vitaminler Bulunur?

Balık Yağının yaklaşık olarak %30'u omega-3'lerden %70'i ise diğer yağlardan oluşur.A ve D vitamini ve bozulmayı(oksidasyonu) engellemek için E vitaminiyle zenginleştirilmiş halde bulunurlar.

-Balık Yağı Boyu Uzatır mı ?

İçeriğindeki D vitamini sebebiyle kemik mineral yoğunluğunu korumaya ve yeterli beslenmeye katkıda bulunması nedeniyle boy uzamasına yardımcı olabilmektedir.

-Balık Yağı Kilo Aldırır mı ?

Hayır, balık yağı kilo aldırmaz, tam tersine vücutta yağ depolanmasına karşıt etkiler gösterir.

-İyi Bir Balık Yağında Olması Gereken Özellikler

-Bir kapsülde veya birim ölçekte ne kadar Epa+Dha içerdiği kontrol edilmelidir.Yüksek miktarda içermesi bizim için önemli. -Balık yağının üst düzey kalite standartlarına göre sertifikalandırılmış olmasına dikkat edilmeli. -Takviyenin fosfolipit veya trigliserit formda olmasına dikkat edilmelidir; etil ester formunun emilimi düşüktür. -Takviyelerin opak bir şişede olması ve kapsüllerin omega-3 yağ asitlerinin hasara uğramaması amacıyla hava sızdırmaz özellikte olması gerekmektedir.

Balık Yağı Nasıl Kullanılır Nasıl Saklanır?

-Balık yağı takviyeleri yaş aralıklarına göre hekim önerisi doğrultusunda sıvı veya kapsül formunda kullanılabilir. -Omega-3 yağ asitlerinin hasara uğramaması için takviyeler ısı ve güneş ışığına maruz bırakılmamalıdır ,koku açısından çocukları rahatsız etmemesi için buzdolabında bekletilebilir.


Bursa Diyetisyen uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!