Doğum kontrol ilaçları

Doğum kontrol ilaçları

(ORAL KONTRASEPTİFLER)

Giriş: Bu makalede yalnızca ağız yoluyla alınarak gebe kalmayı önleyen doğum kontrol ilaçları anlatılmıştır. Günümüzde doğum kontrol ilaçları doktor kontrolü olmadan, korunma amacıyla en sık başvurulan yöntemdir. Her şeyden önce bu ilaçların hem içeriğinin hem de dozlarının oldukça çeşitli olduğu bilinmeli, beklenmedik yan etkilerle karşılaşmamak için bunlardan hangisinin sizin bünyenize uygun düştüğü ancak muayene ve tetkiklerden sonra doktorunuz tarafından belirlenmelidir. Bu ilaçlar kullanılırken de yan etkilerini değerlendirmek için altı ayda bir doktor kontrolüne giderek gerekli araştırmalar yapılmalıdır. Bu araştırmalar sonucunda herhangi bir olumsuz durum tespit edilmezse, aynı ilaca ya da doktorun belirleyeceği başka bir ilaca devam edilebilir.

Bu makale; doğum kontrol ilaçların hiç de masum ilaçlar olmadığını, bir çok önemli yan etkilerinin olduğunu, doktor kontrolü olmadan kullanılmasının doğru olmadığını vurgulamak amacıyla yazılmıştır.

1- En Fazla Kullanılan Doğum Kontrol İlaçları İki Gruba Ayrılır:

- KOMBİNE DOĞUM KONTROL İLAÇLARI

- YALNIZ PROGESTAJEN İHTİVA EDEN DOĞUM KONTROL İLAÇLARI

2- Acil Korunma

-Ertesi Gün Hapları: İlişkiden hemen sonra ya da birkaç gün içinde oral yolla kullanılan ve “Ertesi Gün Hapları” olarak bilinen ilaçlar acil korunma yöntemi olarak kullanılır.

-Yüzpe Rejim: Acil korunma amacıyla kullanılan kombine doğum kontrol ilaçları.

3- Diğer Yöntem:

Mifepristone (RU 486): Ülkemizde kullanılması yasal olmayan antiprogestajen etkili günlük doğum kontrol ilacıdır.

KOMBİNE DOĞUM KONTROL İLAÇLARI

Kombine doğum kontrol ilaçları : Östrojen ve progesteron ihtiva eder. Günde bir tablet alınır ve bu ilaçlar kadınlarda gebeliği önler.

Kombine doğum kontrol hapları her gün aynı saatte alınmalıdır. Eğer bir veya daha fazla tablet 12 saatten daha uzun süre unutulursa koruyucu etkisi azalır. Bu ilaçların bir kutusunda 21 ya da 28 hap bulunur. Eğer içinde 21 adet hap varsa her gün bir tablet alınarak üç hafta devam edilir, bir hafta ara verilerek adet döngüsü 28 güne tamamlanır. Eğer doğum kontrol ilacı 28 tabletlik kutularda ise yine üç hafta günde bir tane alınır, son bir hafta ise plasebo ya da şekerli tabletler kullanılır ve böylece 28 tabletli olanlarda hiç ara vermeden ilaç kullanılmış olur. Plasebo tedavisi sırasında çekilme kanaması meydana gelir.

Plasebo hapların içinde hormon yoktur, bazı plasebo olarak kullanılan haplar demir ihtiva eder.

Kombine Doğum Kontrol İlaçlarının Etkinliği

Bu ilaçları düzensiz ve yanlış kullananlarda her yıl gebe kalma oranı % 2-8’dir. Bu ilaçları mükemmel kullananlarda gebelik oranı her yıl % 0,3’tür.

Doğum kontrol ilaçları adetin ilk beş günü içinde başlanırsa ve her gün aynı saatte almaya devam edilirse, koruyucu etkisi çok iyi olur. İçinde 21 adet hap olan doğum kontrol ilaçları düzenli bir şekilde kullanıldıktan sonra yedi gün ara verilmelidir. Bu süre içinde adet görülür. Bu ilaçları kullanırken adet miktarı azalabilir; bu konuda endişe duyulmamalıdır. Bu tür ilaçlar kullanılırken yumurtlama baskılandığı ve rahim iç tabakası inceldiği için adet kanamasının normalden az olacağı bilinmelidir.

Kombine Doğum Kontrol İlaçlarının Etki Mekanizması

Bu ilaçlar gonodotropin salgılanmasını engelleyerek follikül gelişimini bozar ve yumurtlamaya engel olur.

Doğum Kontrol İlaçlarının Etkisinin Azalabileceği Durumlar

Doğum kontrol hapını kullanırken bir kutuda birden fazla ilaç almayı unutma,

İkinci kutuya başlamak için yedi günden fazla ara verme,

Bulantı, kusma gibi rahatsızlıklara bağlı olarak ilacın barsaklarda emilmesinin bozulması

Östrojen progesteron düzeylerini azaltan bazı ilaçlarla birlikte kullanılması (rifampisin, phenytoin, carbamazepire, barbitüratlar, ampisillin, doxacyclin).

Doğum Kontrol İlaçlarını Yan Etkileri

Özellikle sigara içen, uzun yıllar kontrolsüz doğum kontrol ilacı kullanan, 35 yaş üstünde kadınlarda ilacın yan etkileri daha çok görülür.

- Ara kanama

- Adetlerin tamamen kesilmesi

- Venöz tromboembolizm (derin ven trombozu, akciğer embolisi)

- Kalp damar hastalıkları ve felç

-Meme, rahim ağzı – servix ve karaciğer kanseri riski

-Safra kesesinde taş ( safra akımını azalttığı için )

-Doğum kontrol ilaçları vajinada kuruluk yapabilir. Bu durumda vajinal lubrikan kullanılmalıdır.

- Depresyon: Bu tür ilaçlar beyinde bir nörotransmitter olan serotonin düzeyini düşürerek depresyona eğilim ortaya çıkarabilir. Halihazırda depresyona meyilli olan kadınlarda özellikle yalnız progestan ihtiva eden ilaçlar kullanıldığı zaman bu etki daha kolay ortaya çıkmaktadır.

- Hipertansiyon

-Vajinal akıntı (lokore)

-Memelerde hassasiyet

-Bulantı, kusma

-Ciltte gebelik maskesine benzeyen renk koyulaşması (melasma).

Son üç yan etki özellikle eski yüksek dozlu doğum kontrol ilaçlarında görülür.

Doğum Kontrol İlaçlarının Ağırlık Üzerine Etkisi

Uzun zamandır yapılan araştırmalar göz önüne alınacak olursa; özellikle modern düşük dozlu ilaç kullananlar ilaç kullanmayanlarla karşılaştırıldığında ağırlık kazancı olmadığı kanıtlanmıştır.

Doğum Kontrol İlaçlarının Faydaları

Adet düzensizliği, ağrılı adet görme, adet öncesi gerginlik sendromu, akne gibi hastalıkların iyileşmesine yardımcı olur.

Tüp ve yumurtalık iltihabı daha az görülür.

Çikolata kisti oluşmasına engel olur; daha önceden mevcut çikolata kistinin ise büyümesine engel olur.

Polikistik over sendromu semptomlarında azalma görülür.

Anemi önlenir.

Yumurtalık kanseri, endometrial kanser ve kolectal kanser riski azalır.

Doğum Kontrol İlaçlarının Kullanıldığı Diğer Hastalıklar

Ağrılı adet kanaması,

Aşırı adet kanamasına bağlı anemi,

Polikistik over sendromu,

Endometriozis,

Düzensiz adet kanamaları,

Adenomyozis.

Doğum Kontrol İlaçlarının Kullanılmaması Gereken Durumlar

- Kalp – damar hastalığı geçirmiş olmak,

- Kanında pıhtılaşma bozukluğu olanlar (Ailesel faktör V Leiden gibi)

- Aşırı obes ve kolesterol seviyesi çok yüksek olanlar,

- 40 yaş üstünde sigara içenler,

- Meme kanseri şüphesi olan ya da araştırmalarda memesinde ileri evre kitle tespit edilenler,

-Karaciğer hastaları ( karaciğer tümörü, siroz, karaciğer adenomu, v.s. ),

YALNIZ PROGESTAJEN İHTİVE EDEN DOĞUM KONTROL İLAÇLARI

(MİNİ – PİLL)

Yalnız progestajen ihtive eden doğum kontrol ilaçları ülkemizde bulunmamaktadır. Bu ilaçlarda östrojen bulunmaz. İçinde progestajen bulunur. Mini- pill’ler vücut tarafından üretilen natürel progestogenlere benzeyen sentetik bir progestogendir. Bu ilaçların riski kombine ilaçlardan daha azdır. Buna rağmen kalp damar hastalığı, karaciğer tümörü, nedeni belli olmayan vajinal kanaması ve meme kanseri ve dış gebelik geçiren hastaların kullanması sakıncalıdır.

Yalnız Progestajen İhtive Eden Doğum Kontrol İlaçlarının Etki Mekanizması

Yumurtlamayı önler, rahim ağzında servikal mukusun kalitesini bozar, mukusu kalınlaştırır ve sperm geçişine engel olur. Rahim iç zarı endometriumun kalitesini değiştirerek döllenmiş yumurtanın yerleşmesine engel olur.

Yalnız Progestajen İhtive Eden Doğum Kontrol İlaçlarının Kullanma Şekli

Bu ilaç her gün aynı saatte bir tablet olacak şekilde hiç ara vermeden, adet zamanı dahil kullanılmalıdır. Bu ilaç 12 saatten fazla unutulacak olursa hemen kalınan yerden kullanılmaya devam edilmeli, takip eden iki gün içinde ikinci bir tedbir olarak prezervatif kullanılmalıdır.

Bu ilaca adetin ilk günü başlanırsa ilk ayda bile gebelikten derhal korur, başka ilave bir korunma yöntemine başvurmak gerekmez.

Yalnız Progestajen İhtive Eden Doğum Kontrol İlaçlarının

Gebelik ve Emzirme Üzerine Etkisi:

Bu ilacı kullanırken gebe kalınırsa bebek üzerine zararlı etkisi tespit edilmediğinden ilaç kesilmeli, gebeliğin devam edip etmemesine karar verilmelidir.

Bu ilaçlar çok az miktarda anne sütüne geçmesine rağmen bebeğe süt yoluyla geçtiğinde herhangi bir zararlı etkisi testpit edilmemiştir. Ayrıca sütün kalitesini de etkilemez.

Yalnız Progestajen İhtive Eden Doğum Kontrol İlaçlarının Kullanıldığı Durumlar

Bu ilaçlar kombine doğum kontrol ilaçlarından daha az riskli olduğundan bu ilaçların kullanılmadığı durumlarda da kullanılabilir.

35 yaşın üstünde olanlar

Emziren anneler ( doğumdan bir ay sonra başlayabilir)

Düşük ya da kürtajdan hemen sonra

Hipertansiyonu kontrol altında olanlar

Kolesterolü yüksek olanlar

Diabet hastalığı olanlar ( göz, kalp, böbrek damarları etkilenmemiş olanlar)

Sigara içenler

Kalp kapak hastalığı olanlar

Guatr olanlar

Safra kesesinde taş olanlar.

Op. Dr. Kutlugül Yüksel

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

 

Bu makale 10 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Op. Dr. Kutlugül Yüksel

Op. Dr. Kutlugül YÜKSEL, lisans öncesi öğrenimlerinin ardından Hacettepe Üniversitesi’nde başladığı tıp eğitimini başarıyla tamamlayarak tıp doktoru unvanı almıştır. İhtisasını ise Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yapmış ve 1987 yılında Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olmuştur. Uzmanlığı sonrasında Afşin Devlet Hastanesi, Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Özel Akay Hastanesi, Özel Çağ Hastanesi ve HRS Kadın Hastalıkları ve Doğum Hastanesi gibi birçok kurumda görev yapmış olan Op. Dr. Kutlugül YÜKSEL, 2010 yılından beri Ankara'da bulunan özel muayenehanesinde hastalarını kabul etmektedir. Ulusal ve uluslararası dergilerde yayınlanmış birçok makalesi ve bildirisi bulunan Op. Dr. Kutlugül YÜKSEL, Sağlık Bakanlığı onaylı “Kadın Hastalıkları" ve  “Doğum ve Kadın Sağlığı Hem ...

Etiketler
Doğum kontrol yöntemleri nelerdir
Op. Dr. Kutlugül Yüksel
Op. Dr. Kutlugül Yüksel
Ankara - Kadın Hastalıkları ve Doğum
Facebook Twitter Instagram Youtube